Zintenzívňuje sa žiarovkový boj

Výroba a import neefektívnych 100-wattových žiaroviek budú od zajtra (1. septembra) zakázané. Nasledovať budú aj nižšie voltáže, kým všetky halogény do roku 2012 nezmiznú z trhu. Exekutíva iniciatívu bráni tvrdením, že nahradením tradičných žiaroviek efektívnejšími sa účty za elektrinu európskych domácnosti znížia o 25 až 50 eur ročne. Okrem toho ročné emisie CO2 EÚ by sa vďaka tomu mali znížiť o 15 miliónov ton.

Napriek tomu však Komisia čelí tlaku zo všetkých strán.

Spotrebitelia chcú väčšiu ochranu

Spotrebiteľské organizácie oponujú, že kým celkové ciele legislatívy sú veľmi dobré, nezameriavajú sa na záujmy spotrebiteľov. BEUC a ANEC minulú stredu vydali stanovisko, v ktorom vyzvali Komisiu, aby prijala okamžité opatrenia, ktorými by zaistila hladký priebeh prechodu.

Organizácie poukazujú, že exekutíva musí brať do úvahy aj svetlocitlivých ľudí, ktorí potrebujú prístup k tradičným žiarovkám do tej doby, kým udržateľné alternatívy nebudú v obehu. Pochybnosti zvýšili aj štúdie o tom, že efektívne kompaktné fluorescentné svetlá môžu spôsobiť migrénu alebo epilepsiu. Okrem toho skupiny znepokojuje aj vysoký obsah ortuti v nových svietidlách.

„Vyzývame Komissiu, aby znížila limity pre ortuť a zaviedla lepší recyklačný systém. Napriek súčasnému prahu, ktorý povoľuje 5 mg ortuti na žiarovku, najvyspelejšie technológie dokážu dosiahnuť, aby zariadenie fungovalo aj s 1 až 2 mg,“ tvrdí generálny tajomník organizácie ANEC Stephen Russell. Dodal, že spotrebiteľom by mali zdarma umožňovať zadarmo vracať použité žiarovky do obchodov.

Environmentálni aktivisti chcú prísnejší zákaz

Zelení aktivisti na druhej strane zdôrazňujú, že Komisia zatiaľ nezašla dostatočne ďaleko. WWF tvrdí, že by mali byť z trhu stiahnuté aj štandardné halogény. Tradičné žiarovky plytvajú 95 % čerpanej energie na tvorbu tepla. Štandardné halogény, ktoré ostávajú, na tom nie sú podľa organizácie o nič lepšie.

Komisia trvá na tom, že alternatívy sú efektívne

Komisia zmenu bráni tvrdením, že spotrebitelia majú na výber množstvo alternatívnych náhrad za svoje tradičné žiarovky. Dúfa, že LED lampy, ktoré sú zatiaľ len v rannom štádiu komercializácie budú skutočnou energeticky-úspornou alternatívou v budúcnosti. Okrem toho zakázané produkty nezmiznú zajtra z pultov, bude sa pokračovať v ich predaji do vypredania zásob.