Župan Baška: Bez pomoci Únie transformáciu hornej Nitry nezvládneme

Zľava: Župan Jaroslav Baška, podpredseda vlády Peter Pellegrini a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič [TASR/Radovan Stoklasa]

O termínoch zatvorenia baní sa zatiaľ nehovorí, uviedol predseda trenčianskeho kraja na zasadnutí Platformy pre transformáciu uhoľných regiónov v Bruseli.

Trenčianska župa a región hornej Nitry vlastnými silami nezvládnu proces zatvárania baní na hnedé uhlie. Aj preto je vítaná snaha Európskej únie pomôcť uhoľným európskym regiónom.  Uviedol to predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška (Smer-SD) na podujatí v Bruseli, ktoré hostil Európsky parlament.

V nadväznosti na spustenie Platformy pre transformáciu uhoľných regiónov v decembri 2017 sa v Bruseli v pondelok a utorok konalo stretnutie pracovných skupín zo štátov, ktoré čelia tomuto problému. Európsku komisiu zastupoval jej podpredseda Maroš Šefčovič.

Čo bude s nimi po zatvorení baní? Baníci z Česka a Slovenska hovoria o novom uplatnení

Nová práca „nie je problém,“ myslí si Petr Dvořák z Horného Jiřetína. Branislav Ťažiar z Opatoviec nad Nitrou naopak tvrdí, že „tú neistotu si neviete predstaviť“.

O termínoch sa nehovorí

Baška pre TASR pripomenul, že na Slovensku sa to týka regiónu hornej Nitry, kde sa raz skončí ťažba hnedého uhlia a Trenčiansky kraj chce byť na to pripravený.

Aj preto je slovenská strana súčasťou jedného zo štyroch pilotných projektov Európskej komisie zameraných na transformáciu uhoľných regiónov.

Podľa trenčianskeho predsedu bruselské podujatie zhodnotilo súčasný stav vecí a naznačilo kroky, ktoré treba v najbližšej budúcnosti vykonať pre dobrý prechod týchto regiónov z uhoľného hospodárstva na iné druhy ekonomiky.

Spresnil, že zatiaľ sa nehovorí o termínoch zatvárania baní, len o príprave na túto možnosť a ako sa na ňu čo najlepšie prichystať z pohľadu zamestnanosti a ochrany životného prostredia.

Transformácia sa týka 11 tisíc ľudí

„Mojou úlohou je, že tam nesmie zostať hladová dolina. Musia prísť investície, ktoré treba podporiť zo strany štátu a regiónu, vytvoriť dobré podmienky pre investorov, aby vytvorili nové pracovné miesta. Ten projekt bude úspešný až vtedy, keď posledný baník, ktorý zatvorí baňu, sa bude môcť zamestnať v regióne hornej Nitry, vysvetlil Baška.

Upozornil, že projekt transformácie sa týka vyše 11 tisíc ľudí, lebo priamo pri ťažbe uhlia je zamestnaných vyše 3100 osôb a nepriamo tento sektor živí ďalších okolo 8 tisíc zamestnancov.

Ak Slovensko nahradí uhlie geotermálnou energiou, ušetrí 2,7 miliardy eur

Štúdia z dielne Európskej komisie tvrdí, že na slovenskom uhoľnom priemysle je závislých 7 000 pracovných miest. Hornonitrianske bane doteraz hovorili o 11 000.

Podľa jeho slov musí Trenčiansky kraj vypracovať pre Brusel zásobník projektov, ktoré majú napomôcť ekonomickému prerodu hornej Nitry. Za najnáročnejšie považuje dobudovanie rýchlostnej cesty R2 spájajúcej Považie s hornou Nitrou a magistrály R8 z Bánoviec nad Bebravou smerom na Nitru. Bez tejto infraštruktúry nebude možné prilákať investorov a udržať terajšie firmy v regióne. Spomenul, že za posledných 10 rokov z Trenčianskeho kraja najviac ľudí odišlo práve z hornej Nitry.

Bez pomoci Únie to nepôjde

Baška upozornil, že zásobník projektov i Akčný plán transformácie prekonzultuje spolu so Šefčovičom.

Pomoc Európskej komisie – o ktorej Baška hovoril na pôde Európskeho parlamentu aj na Generálnom riaditeľstve EK pre regionálnu politiku -, vidia Slováci v možnosti flexibilnejšie využívať operačné programy štrukturálnych fondov súčasného programového obdobia (s platnosťou do roku 2023) a využiť aj priamu finančnú pomoc EÚ mimo eurofondov.

Súčasne bude Slovensko zaujímať, aby aj v ďalšom finančnom období (2021 – 2027) boli vyčlenené financie pre uhoľné regióny.

„Ak nám nepomôže Európska komisia a slovenská vláda, my sami na regionálnej úrovni tento proces nezvládneme,“ opísal Baška transformáciu uhoľného regiónu, čo podľa neho treba vnímať ako dlhodobý projekt.

Šefčovič: Nezabudneme na nikoho

Šefčovič ocenil, že do Bruselu prišli zástupcovia najväčších uhoľných oblastí z Českej republiky, Grécka, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovenska a Španielska.

Koniec uhlia na hornej Nitre: Nádeje sa upínajú na Brusel

Slovensko zatiaľ nevyužilo európsky globalizačný fond, ktorý už pomohol prepusteným španielskym baníkom.

„Tieto dva dni ukázali silný záväzok členských štátov, regiónov a ostatných zainteresovaných strán priniesť do diskusií konkrétne stratégie a projekty. Toto je len začiatok,“ opísal situáciu.

Dodal, že „naším spoločným cieľom je zabezpečiť, aby žiaden región, žiaden sektor, žiadna komunita a žiaden pracovník nezostal pozadu v procese energetickej alebo priemyselnej transformácie“.

Slovenský komisár upozornil, že v 12 členských štátoch EÚ je 41 regiónov s ťažbou uhlia a neexistuje riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým. Komisia však chce hľadať spôsoby a finančné nástroje, ako im v transformačnej snahe pomôcť.