Zvrat na trhu s plynom: Slovensko bude kľúčové pre odvrátenie energetickej krízy na Ukrajine

Otvorenie reverzného plynovodu vo Veľkých Kapušanoch, september 2014. [EPA/Filip Singer]

Ukrajine hrozí odrezanie od dodávok ruského plynu, čo môže vyústiť do ďalšej energetickej krízy. Európska komisia chce pre ňu do budúcna zaistiť stabilné dodávky, a to pomocou zo Slovenska. To by malo zvýšiť kapacitu reverzného toku plynu a dodávok na Ukrajinu.

Vedúci predstavitelia Únie sa na pozadí európskej krízy so zemným plynom zaviazali, že Ukrajine poskytnú väčšiu podporu. Tá má spočívať v dodávkach plynu zo Slovenska.

Spoločný summit zástupcov európskych inštitúcií a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa konal v čase, keď sa Kyjev snaží presvedčiť svojich západných spojencov, že Moskva pokúša použiť dodávky plynu ako zbraň proti Európe.

Spojené štáty a Nemecko sa dohodli o Nord Stream 2. Ukrajine to chcú vynahradiť

Nemecko a Spojené štáty dosiahli kompromis ohľadom výstavby plynovodu Nord Stream 2. Nemecko chce Ukrajine vynahradiť stratu postavenia tranzitnej krajiny priamou finančnou pomocou, aj podporou energetickej transformácie. 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla, že reverzné toky môžu pochádzať zo Slovenska, ktoré má od septembra 2014 prepojenie s Ukrajinou. „Komisia spolu s ukrajinskými odborníkmi práve skúma rôzne scenáre na zabezpečenie dostatočných dodávok pre Ukrajinu,” povedal v Kyjeve von der Leyen.

„To zahŕňa aj možnosť pracovať na opatreniach na reverznom toku zo Slovenska,“ uviedla.

Slovenský predseda vlády Eduard Heger sa na sociálnych sieťach vyjadril, že Slovensko je pripravené byť súčasťou riešenia situácie na Ukrajine.

Výnimočné postavenie Slovenska

Podľa zástupkyne generálneho riaditeľa Európskej komisie pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení, Kataríny Mathernovej, nejde v prípade zabezpečenia reverzného toku zo Slovenska o riešenie akútnej situácie.

„Slovensko má kapacity na reverzný tok zemného plynu, ktoré sa nevyužívajú. Ide o to, pripraviť sa na prípad, kedy bude situácia urgentná. Je to riešenie, ako zabezpečiť Ukrajine dostatok plynu do budúcna,” hovorí Mathernová pre EURACTIV Slovensko.

Fyzický reverzný tok zemného plynu môže zabezpečiť zo všetkých európskych krajín len Slovensko.

„Podobné prepojenie nemá ani Maďarsko, ani Poľsko či Rumunsko. Európska únia ponúka reverzný tok zo Slovenska ako politické riešenie tejto situácie. Tým sa Slovensko dostáva do pozície kľúčového dodávateľa plynu pre Ukrajinu,” dodáva Katarína Mathernová.

Rusko chce Ukrajinu dlhodobo obísť

Krok Európskej únie je možné chápať ako preventívne opatrenie pre prípad, keby Rusko začalo posielať plyn iba cez Nord Stream a TurkStream. Oba plynovody totiž obchádzajú Ukrajinu.

Ruský prezident Putin sa minulý týždeň vyjadril, že pri dodatočných dodávkach plynu do Európy, ktoré by pomohli stabilizovať ceny energií, neráta s tranzitom cez Ukrajinu. Plyn chce posielať cez nový plynovod TurkStream. Ten dodáva ruský plyn pod Čiernym morom do Turecka a ďalej cez Bulharsko do Európy .

Ďalším želiezkom v ohni je dostavba plynovodu Nord Stream 2. Ten väčšinovo vlastní a prevádzkuje ruská štátna spoločnosť Gazprom a jeho cieľom je zvýšenie dodávok plynu z Ruska do Európy. Okrem toho, že zaostáva za časovým plánom, politicky proti nemu vystupujú USA, Ukrajina a Poľsko. Keďže bude viesť popod Baltické more, pripravuje tým Ukrajinu o postavenie tranzitnej krajiny.

Aj keď je Nord stream 2 dostavaný, nie je zatiaľ certifikovaný nemeckými a európskymi úradmi. Kritici Kremľu vrátane Ukrajiny tvrdia, že Rusko chce otáľaním s dodatočnými dodávkami  plynu do Európy pred prichádzajúcou zimou urýchliť spustenie tohto kontroverzného plynovodu.