Konsolidácia ropného priemyslu v strednej Európe pod taktovkou ruských spoločností

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

V plynárenstve je najaktívnejší ruský koncern Gazprom, ktorý počas posledných rokov vo viacerých krajinách získal prístup ku koncovým odberateľom zemného plynu. O apetíte ropných firiem, ktorých je v Rusku väčší počet, sa doteraz hovorilo hlavne vo verbálnej rovine a nepriamo. Je však známe, že ambiciózne v hľadaní stredoeurópskych spracovateľských kapacít doteraz vystupovala spoločnosť LUKoil. 

V krajinách strednej Európy je viacero, v európskom a svetovom meradle, menších ropných spoločností, ktorých vlastnícka štruktúra dáva predpoklady pre ďalšiu konsolidáciu sektora. 

Konkrétnym príkladom s dosahom aj na Slovensko je snaha o prevzatie maďarskej skupiny MOL rakúskou spoločnosťou OMV, ktorá sa začala v roku 2007. Základom pre akvizíciu bolo získanie podielu 21,2 percent na základnom imaní MOL-u. Voči týmto aktivitám bojovala tak samotná firma ako aj maďarská vláda, ktorá na ochranu pred nechceným prevzatím prijala zákon. MOL, maďarská banka OTP a ďalšie spriaznené spoločnosti skupovali akcie, aby ich mali čo najviac v ochrannej držbe. V tejto stratégii pomohol aj český gigant ČEZ, ktorý súhlasil s výmenou akcií medzi oboma spoločnosťami a v súčasnosti vlastní 7 percent. Voči samotnému prevzatiu mala výhrady aj Európska komisia schvaľujúca akvizície v energetickom sektore. Jej výhrady smerovali hlavne proti vytvoreniu regionálneho dominantného hráča v strednej Európe, ktorý by mohol narušiť podmienky hospodárskej súťaže. Komisia stanovila podmienky, ktoré OMV nebol ochotný splniť a ktoré by znamenali odpredaj jednej z rafinérií inému vlastníkovi. Po tom, ako šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer v auguste 2008 oficiálne oznámil, že záujem o prevzatie MOL-u z ich strany vyprchal, sa celá snaha skončila odpredajom 21 percentného podielu OMV štvrtej najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Surgutneftegas. Stalo sa tak 30. marca 2009. Napriek vyjadreniam šéfa OMV, ktoré poskytol rakúskemu týždenníku Profil 23. marca 2009, podľa ktorého je síce ich podiel na predaj, ale isto sa tak nestane v roku 2009.


Kompletnú analýzu nájdete na tejto linke.