Orbán pri ruskej rope blafuje, EÚ by mu na to nemala skočiť

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi Euractiv.sk

Maďarský premiér Viktor Orbán na summite európskych lídrov v paláci Blenheim v britskom Woodstocku. [TASR/AP]

Európa môže prežiť bez ruskej ropy. Maďarsko, Slovensko a Česko nie sú výnimkou, aj keď tvrdo lobovali za výnimky zo zákazu dovozu ruskej ropy do EÚ, píše MARTIN VLADIMIROV.

Martin Vladimirov je riaditeľom programu Energia a klíma v Centre pre štúdium demokracie (CSD).

Ukrajina nedávno uvalila sankcie na spoločnosť Lukoil, čím jej zabránila rezervovať si kapacitu ropovodu Družba, ktorý prepravuje ropu cez Ukrajinu do strednej Európy. Maďarská vláda sa snažila vyvolať paniku hroziacou krízou dodávok, čo len zvyšuje napätie a slúži záujmom Kremľa.

Podporovatelia Kremľa

Viaceré bulharské vlády v období rokov 2021 až 2023 tvrdili, že sú závislé od ruskej ropy od spoločnosti Lukoil, aby si zachovali výnimku zo zákazu dodávky ropy. Centrum pre štúdie demokracie (CSD) vyvíjalo tlak na bulharskú vládu, aby túto výnimku ukončila, čo sa nakoniec stalo o 10 mesiacov skôr, ako bol dohodnutý termín v nariadení EÚ. Pre Kremeľ to v roku 2024 znamená stratu približne 1 miliardy USD na daňových príjmoch.

Napriek všetkým apokalyptickým prognózam zastavenie dovozu ruskej ropy nespôsobilo prerušenie dodávok ani prudký nárast domácich cien pohonných hmôt.

Zjavný nedostatok

Od začiatku zákazu dovozu ropy 5. decembra 2022 Rusko naďalej predávalo 300-tisíc barelov denne prostredníctvom ropovodu Družba, pričom polovicu z toho dodával Lukoil. To prinieslo ruskému rozpočtu 3 miliardy USD ročne. Približne 80 percent tohto dovozu smeruje do Maďarska a na Slovensko, zvyšok do Česka.

Hoci krajiny závislé od ropovodu Družba dostali výnimky, aby sa mohli pripraviť na úplné ukončenie dodávok ruskej ropy, pre rozšírenie svojich zdrojov urobili len málo.

Namiesto toho sa ich závislosť od ruskej ropy ešte zvýšila. Maďarsko zvýšilo svoju závislosť od ruskej ropy z 50 percent na viac ako 60 percent, zatiaľ čo Česká republika z 36 percent na 45 percent. Slovensko zostáva plne závislé od ruskej ropy a dokonca vyváža prebytočné rafinované produkty späť na Ukrajinu, čím zvyšuje ruské zisky.

Výhovorky, výhovorky

Kríza v oblasti bezpečnosti dodávok nehrozí a nie je dôvod na paniku. Maďarsko, Slovensko a Česko majú alternatívne možnosti dodávok, čo CSD vyhodnotil už pred hlasovaním EÚ o ruskom ropnom embargu.

Prerušenie dodávok cez ropovod Družba nie je výnimkou. V roku 2019 prijímajúce krajiny úspešne zvládli veľké prerušenie dodávok kontaminovanej ruskej ropy tým, že čerpali zo zásob a maximalizovali alternatívne dodávky.

Jadranský ropovod z chorvátskeho terminálu Omišalj môže zásobovať rafinérie v Chorvátsku, Maďarsku, Česku a na Slovensku až 400-tisíc barelmi denne. Pri 80 percentnom využití tejto kapacity by mal pokryť ich potreby.

Maďarsko zablokuje pomoc Ukrajine, kým Kyjev nepovolí tranzit ropy od Lukoilu

Maďarsko podmieňovalo blokovanie európskej pomoci Ukrajine vyradením maďarskej OTP Banky zo zoznamu sponzorov vojny aj údajnou diskrimináciou maďarskej menšiny na Ukrajine. Teraz stopku pre 6,7 miliardy eur na muníciu podmieňuje prerušením tranzitu ropy od ruského Lukoilu cez ukrajinské územie.

Použitím špeciálnych látok na znižovanie odporu by sa kapacita Jadranského ropovodu mohla ďalej zvýšiť. Spoločnosť MOL, ktorá prevádzkuje rafinérie v Maďarsku a na Slovensku, začala v apríli 2024 dovážať z Chorvátska približne 120-tisíc barelov denne, čo pokrýva 75 percent dopytu po rope v Maďarsku.

Ďalšie trasy dodávok poskytuje ropovod Transalpine, ktorý spája Taliansko s Rakúskom, južným Nemeckom a Českom. Ropovod môže byť efektívne prepojený s rakúskou rafinériou pri Viedni a slovenskou rafinériou pri Bratislave. Vzhľadom na ich blízkosť sú potrebné len minimálne investície. Predchádzajúci projekt, ktorý bol pôvodne určený na dodávky ruskej ropy, môže teraz dodávať neruskú ropu.

Dokonca ani úplné odstavenie rafinérie Slovnaft by nespôsobilo krízu v zásobovaní. Správne riadenie núdzových a komerčných zásob by spolu s priamym dovozom rafinovaných produktov zo susedných trhov zabezpečili stabilitu dodávok. Týmto spôsobom sa môže zabrániť akémukoľvek narušeniu zásobovania.

Ako sa ukázalo v Bulharsku, zrušenie výnimky na dodávky ruskej ropy nebude mať výrazný vplyv na ceny pohonných hmôt, ktoré sú už teraz jedny z najnižších v EÚ.

Orbánov blaf

Maďarskí predstavitelia pohrozili, že ak sa nezruší zastavenie tranzitu ropy, zablokuje kompenzačný program vo výške 6,5 miliardy eur, ktorý je určený pre členské štáty EÚ, ktoré posielajú zbrane na Ukrajinu. Varovali tiež Kyjev, že zastavia vývoz palív a elektrickej energie, ak sa nezrušia sankcie voči spoločnosti Lukoil.

Namiesto podliehania ďalšiemu falošnému vydieraniu by EÚ mala dôsledne uplatňovať svoju politiku sankcií.

V oblasti ropy to znamená zrušiť všetky výnimky, zakázať reexport ropných produktov ruskej výroby z tretích krajín a uvaliť sankcie na veľké ruské ropné spoločnosti vrátane Lukoilu. Tieto spoločnosti využívajú medzery v embargu na maximalizáciu predaja ruskej ropy do Európy.

Slovensko a Maďarsko urgujú eurokomisiu, aby vyjednala s Ukrajinou obnovenie dodávok ropy

Slovensko a Maďarsko prestali dostávať ropu od ruského Lukoilu cez Ukrajinu. Žiadajú eurokomisiu, aby situáciu vyriešila do troch dní, inak sa obrátia na súd. Nepodľahnime ruskému vydieraniu, vyzýva ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran.

Ďalej by sa mal zakázať všetok dovoz ruského skvapalneného zemného plynu a plynu z plynovodov. Členské štáty EÚ majú dostatok možností na získanie plynu z iných zdrojov na svetovom trhu. Európska plynárenská infraštruktúra bola za posledných desať rokov dostatočne zmodernizovaná, aby zvládla prípadné výpadky dodávok z Ruska.