Elektrina ako ju nepoznáte na Noci výskumníkov 2012

Komerčný obsah

Západoslovenská energetika pozýva verejnosť na oslavu vedy na podujatí Noc výskumníkov 2012 v priestoroch Starej tržnice od 15.00 do 02.00 hod. a nákupného centra Avion Shopping Park od 10.00 do 21.00 hod.

Energia sa blíži, je už celkom blízko – v Avione

Odkiaľ máme energiu? Ako ju šetriť? A ako dostať energiu tam, kam treba? Pokiaľ ste sa ešte s vašimi ratolesťami nedostali k zodpovedaniu otázok, ktoré vysvetľujú základné pojmy z energetiky, vezmite ich počas Noci výskumníkov do Avionu. Zábavnou formou im zodpovieme na všetky zvedavé otázky. Starším naopak priblížime proces výroby elektriny, zelené zdroje energie a mnohé ďalšie javy, s ktorými sa denne stretávajú.

Živá energia pre vedu v Starej tržnici

Solárne lampy, ktoré sme tento rok prvýkrát verejnosti predstavili na festivaloch Bažant Pohoda a Open Jazz Fest premiérovo osvetlia aj brány vedeckej show. Centrum mesta sa zmení na miesto, kde sa návštevníci budú môcť na moment stať súčasťou vedeckých experimentov, zaujímavých prednášok s významnými slovenskými vedcami a priblížiť sa k vede, ktorú často vnímame len cez biele plášte a skúmavky.

Presvedčte sa o tom, že veda je podhubím, na ktorom vyrastajú technologické novinky, ktoré uľahčujú ľuďom život, šetria naše životné prostredie a inak nám pomáhajú žiť v lepších podmienkach.

K priestorom Starej tržnice ZSE privezie flotilu elektrických dopravných prostriedkov, cyklokino a fanúšikom vedy vizuálne priblížime elektrinu tak, ako ju doma nepoznajú. Mladí výskumníci, ktorí rozlúsknu našu geometrickú úlohu, sa môžu domov odviezť na elektrickej kolobežke.

Detailný program nájdete na www.nocvyskumnikov.sk.

Aj tento rok bude podujatie realizované pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Dušana Čaploviča. Ústredným motívom zostáva motto „Researchers are among us“ („Vedci sú medzi nami“). Poslaním projektu je ukázať, že vedci sú obyčajní ľudia s výnimočným povolaním, umožniť širokej verejnosti „nazrieť im cez plece“, spoznať ich a vidieť výsledky ich práce.

Na Slovensku sa podujatia projektu uskutočnia v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Tatranskej Lomnici.