Ceny energií zostanú vysoké a nestále aj v roku 2023, tvrdí Európska komisia v uniknutom dokumente

Krátka správa.

S vysokými a nestabilnými cenami energií musí Európa rátať aj v nasledujúcich rokoch, varuje Európska komisia v uniknutom oznámení. Vysoká bude aj inflácia, na čo doplatia vyššími nákladmi domácnosti aj podniky.

Ceny plynu a elektriny zostanú vysoké a nestále prinajmenšom do roku 2023 predpovedá Európska komisia, v dokumente, ktorý má k dispozícii portál EURACTIV. „Vysoké a nestále ceny plynu, silne ovplyvnené vysokým globálnym dopytom a narastajúcim geopolitickým napätím, vedú k vysokým cenám elektriny,“ uvádza eurokomisia v návrhu, ktorý má byť zverejnený v marci. Návrh oznámenia sa môže ešte pred zverejnením zmeniť.

Veľkoobchodné ceny plynu sú približne o 400 percenta vyššie ako pred rokom. Veľkoobchodné ceny elektriny tento vývoj kopírovali a vzrástli o 260 percent. To viedlo k zvýšeniu maloobchodných cien plynu a elektriny, ktoré vzrástli o 51percent a 30 percent v porovnaní s minulým rokom, uvádza dokument.

Tieto „trvalo vysoké ceny energií poškodzujú celé hospodárstvo“ a očakáva sa, že „zostanú kľúčovou hnacou silou inflácie v roku 2022“. Ceny už zasiahli energeticky náročné odvetvia s vysokými výrobnými nákladmi a pravdepodobne zvýšia ceny iných komodít vrátane potravín.

Viac sa dočítate v článku na portáli EURACTIV.

Partner