Metán chce znížiť viac ako 30 krajín. Najväčší znečisťovatelia sa nepridali

Krátka správa.

Jednou z hlavných tém klimatického summitu OSN v Glasgowe bude metán. Iniciatívu Únie a Spojených štátov, znížiť jeho emisie do roku 2030 o 30 percent, podpísali ďalšie desiatky krajín. 

Rýchle znižovanie emisií metánu je „jediná najrýchlejšia stratégia, akú máme“, aby sme zabránili pokračujúcemu globálnemu otepľovaniu, povedal klimatický šéf Európskej komisie Frans Timmermans na špeciálnom stretnutí ministrov. Metán je silný skleníkový plyn, ktorý má potenciál viac ako 80-krát vyšší potenciál otepľovania planéty ako oxid uhličitý za 20 rokov.

Ku ôsmim krajinám, ktoré sa zaviazali znižovať metán, sa v pondelok (11.10.) pridalo ďalších 24, medzi nimi sú Kanada, Pakistan či Nigéria. Čerstvými signatármi sú aj Francúzsko a Nemecko.

Na prísľube sa teraz podieľa deväť z 20 najväčších svetových producentov metánu, čo predstavuje asi 30 percent globálnych emisií metánu a 60 percent globálnej ekonomiky, uvádzajú v spoločnom vyhlásení Únia a Spojené štáty.

Z prvej päťky hlavných znečisťovateľov, na čele s Čínou, po ktorej nasleduje Rusko a India, však iniciatívu podpísali len Spojené štáty. Brazília, ktorá je na piatom mieste v produkcii emisií metánu, sa zatiaľ k výzve nepridala. 

Viac si prečítate v článku na EURACTIV.com.