Priemysel a energetika čelia dlhodobým trendom dekarbonizácie a digitalizácie. Slovenskom a celým svetom zároveň otriasa pandémia a klimatická zmena. Európska komisia chce, aby bola obnova po pandémii zelená. Ako bude vyzerať na Slovensku?
Koronavírusová pandémia je definujúcou témou roku 2020. Opatrenia s cieľom zastaviť šírenie vírusu sa prejavili na prepade, ktorý nastal v takmer všetkých odvetviach hospodárstva. Viacerí experti hovoria o najhlbšej ekonomickej kríze od druhej svetovej vojny. Európska komisia sa európskemu hospodárstvu a členským štátom rozhodla pomôcť balíkom financií z plánu obnovy. Ekonomickým diskusiám na Slovensku aj v ostatných členských krajinách dominuje príprava reformného plánu na využitie týchto prostriedkov. Tie majú Slovensku pomôcť nielen spamätať sa z koronakrízy, ale ho aj nasmerovať k uhlíkovej neutralite. Zároveň finišujú rokovania o sedemročnom finančnom rámci Únie a ďalších finančných nástrojoch, ktoré majú naštartovať zelený rast.
-
Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2020
Hlavnou témou roku 2020 je pandémia COVID-19, ktorá spôsobila prepad vo všetkých odvetviach hospodárstva. Online konferencia sa bližšie pozrie na sektory priemyslu a energetiky, ktoré čelia dlhodobým výzvam ako je dekarbonizácia či digitalizácia.
-
Význam elektriny pri znižovaní emisií bude rásť. Slovensko sa na to musí pripraviť
Elektrifikácia, prepájanie a digitalizácia prenosových sietí sú len niektoré z výziev, ktoré Slovensko v nasledujúcich rokoch čakajú. Práve elektrina však môže zohrať významnú úlohu pri dekarbonizácií. V sektoroch, ktoré nie je možné jednoducho elektrifikovať, pomôže vodík.
-
Ako sa slovenský priemysel vyrovná s dekarbonizáciou? Ak sa nezmení, stratíme ho, varujú experti
Slovensko je jednou z najpriemyselnejších krajín Únie. V nasledujúcich rokoch bude priemysel musieť prejsť hlbokou transformáciou, aby Slovensko splnilo emisné ciele. Prichádza navyše v čase pandémie, čo prináša hrozby, ale aj príležitosti.
-
Ako dekarbonizovať priemysel v čase pandémie? (ANKETA)
Dekarbonizácia znamená pre priemysel veľkú výzvu. Pandémia môže byť príležitosťou ako ju urýchliť, jej skutočné dopady sa však ešte len ukážu, zhodli sa experti.
-
Ako môžu plány Komisie v oblasti ťažby kritických surovín ovplyvniť baníctvo na Slovensku?
Geografické rozmiestnenie kritických surovín v Európe ponúka zaujímavé príležitosti. Mnohé ložiská sa nachádzajú v oblastiach, ktoré sú dnes závislé na ťažbe uhlia. Potenciál predstavuje aj banský odpad bohatý na kritické suroviny, píše MICHAL CEHLÁR.
-
Člen predstavenstva SPP: Budúcnosť vidíme v zelených plynoch, odpadoch a vodíku
Zemný plyn nás vie v krátkodobom horizonte posunúť bližšie k splneniu klimatických cieľov. Európska komisia by si mala zachovať technologickú neutralitu a umožniť využívanie plynu, hovorí člen predstavenstva SPP Henrich Krejčí.
-
Komisia chce získavať kritické suroviny udržateľne, verejnosť je skeptická
Najprv zoptimalizovať potrebu, potom recyklovať. Ťažba by mala byť posledným riešením a aj to len so súhlasom komunít, zhodli sa odborníci v diskusii o kritických surovinách, ktorú organizoval EURACTIV Slovensko.