Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2023

Väčšina zelených politík sa zatiaľ sústredí na najväčších znečisťovateľov, no už teraz je jasné, že zelených regulácií bude iba pribúdať a začnú platiť aj pre stredne veľké firmy. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií. Rozvoj zelených zdrojov však brzdia regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.

Na poplach bije aj európsky priemysel – ak nedostane verejnú podporu, hrozí zatváraním. Bezprostredným problémom sú vysoké ceny energií. Vážnejším problémom je však udržanie jeho konkurencieschopnosti.

Väčšina zelených politík sa zatiaľ sústredí na najväčších znečisťovateľov, no už teraz je jasné, že zelených regulácií bude iba pribúdať a začnú platiť aj pre stredne veľké firmy. Energetická náročnosť, vytváranie odpadu, využívanie fosílnych palív, na to všetko sa budú oveľa podrobnejšie pozerať nielen úrady, ale aj spotrebitelia a finančné inštitúcie či investori.

Šiesty ročník konferencie portálu EURACTIV Slovensko s názvom Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2023 odpovie na nasledujúce otázky:

– Ako dosiahnuť klimatickú neutralitu a zároveň nebudovať nové závislosti napríklad od dovozu kritických surovín?

– Ako môže Slovensko využiť globálny trend masívneho rozvoja OZE a čo mu v tom bráni?

– Ako si môže slovenský priemysel udržať konkurencieschopnosť a zároveň zavádzať trvalo udržateľné energetické riešenia?

– Mali by sa slovenské firmy už pripravovať na zelené požiadavky pre biznis, ktoré prídu v budúcnosti? Ako začať?