Slovensko chce využiť peniaze, ktoré prídu v rámci záchranného balíčka po koronakríze aj na zníženie emisií skleníkových plynov či reformy v energetike. V krátkodobom horizonte to chce rezort hospodárstva dosiahnuť využitím zemného plynu v teplárenstve a priemysle, kde má plyn nahradiť uhlie.
Názor, že zemný plyn je prechodovým palivo po útlme uhlia, zdieľa aj Európska komisia. Tá však upozorňuje, že členské štáty by sa pri investíciách do plynovej infraštruktúry mali skôr orientovať na zelené inovácie: bioplyn a vodík.
V rámci Európskeho parlamentu však silnejú hlasy, ktoré hovoria o plyne ako o prekážke v dekarbonizácii ekonomiky, kvôli uviaznutiu investícií v neperspektívnych energetických riešeniach. Environmentalisti upozorňujú, že pri spaľovaní plynu sa uvoľňuje metán, ktorý je 25 krát silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý.
-
Galek: Plynárenstvo je súčasťou slovenskej energetiky a nebude chýbať ani v pláne reforiem
Najväčší priestor pre uplatnenie plynu je v dekarbonizácii priemyslu a teplárenstva. V týchto sektoroch sa potrebujeme zbaviť uhlia, povedal štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek na konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ).
-
Má zemný plyn miesto na ceste ku klimatickej neutralite Slovenska? (ANKETA)
Je zemný plyn prekážkou alebo prostriedkom na dosiahnutie dekarbonizácie slovenskej ekonomiky? Názory expertov a expertiek sa líšia, v jednom sa však zhodnú – s plynom do určitej miery musíme na Slovensku rátať aspoň v nasledujúcom desaťročí.
-
Europarlament schválil ambiciózne klimatické ciele, zemný plyn je prechodným palivom
Podľa pôvodného návrhu Klimatického zákona mali členské štáty stopnúť všetky dotácie do plynovej infraštruktúry po roku 2025. Nakoniec pozmeňovacími návrhmi otvorili europoslanci možnosti jeho financovania nielen z Plánu obnovy EÚ, ale aj z Viacročného finančného rámca aj po tomto termíne.
-
Pri rozvoji vodíka ráta Komisia s plynárenskou infraštruktúrou
Krátkodobé využitie plynu ako prechodového paliva a zároveň masívne investície do zeleného vodíka sú základné piliere Vodíkovej stratégie EÚ. Nechať obe možnosti otvorené je príliš nákladné, upozorňuje bruselský think-tank.
-
Bioplyn z odpadu môže byť odpoveďou na klimatické ambície Únie a Slovenska
Elektrina a teplo bez emisií, zvyšovanie podielu obnoviteľnej energie, rozvíjanie obehového hospodárstva – to sú výhody biometánu vyrábaného z biologického odpadu. Jeho rozvoju nahráva návrh reformného plánu Slovenska.
-
Metánová stratégia je na svete. Revolúciu neprináša, tvrdia kritici
Európska komisia predstavila dlhoočakávanú metánovú stratégiu. Prioritou je zlepšenie monitoringu. Kritici tvrdia, že dokument sa iba „kĺže po povrchu" a ignoruje poľnohospodárstvo.