V projekte REPowerEU je jedným z hlavných pilierov plánu EÚ na zníženie závislosti od dovozu fosílnych palív z Ruska rýchle zvyšovanie podielu obnoviteľnej energie. Do roku 2030 by mali obnoviteľné zdroje pokryť až 45 percent celkovej spotreby energie v Európe.
Projekty obnoviteľnej energie budú preto klasifikované ako projekty vo verejnom záujme. Dlhodobé plánovanie a investície do elektrických sietí majú byť v súlade s plánmi na rozšírenie výrobných kapacít obnoviteľnej energie a smerovať k cieľu klimatickej neutrality.
Prevádzkovatelia sústav majú podľa REPowerEU uplatňovať transparentný a digitálny postup pre aplikácie pripojenia do siete, poskytovať informácie o kapacitách siete a optimalizovať siete tak, aby ich mohli využívať elektrárne kombinujúce viacero doplnkových technológií.
– Je elektrizačná sústava na Slovensku pripravená na masívne pripájanie obnoviteľných zdrojov? Aké investície by pomohli zvýšiť jej flexibilitu?
– Aké sú hlavné bariéry pripájania väčšieho podielu obnoviteľných zdrojov?
– Aké verejné politiky by mohli pomôcť distribučným spoločnostiam pripájať viac OZE?
– Ako zosúladiť plány na rozširovanie a modernizáciu siete s národnými energetickými a klimatickými cieľmi?
Vystúpia:
- Lenka Balog Ferenčáková, riaditeľka odboru energetickej a surovinovej politiky, Ministerstvo hospodárstva SR
- Martin Riegel, vrchný riaditeľ úseku rozvoja, investícií a obstarávania, SEPS
- Tomáš Šipoš, riaditeľ oddelenia regulácie, Západoslovenská distribučná, a.s.
- Juraj Adamica, zástupca riaditeľa odboru regulácie a compliance, manažér pre udržateľnosť a regulačné záležitosti, SPP
- Juraj Kubica, výskumný pracovník na Ústave elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Diskusiu moderuje Irena Jenčová, editorka portálu EURACTIV Slovensko.
