Plyn má na Slovensku budúcnosť vo vykurovaní, pribrzdí ho energetická efektívnosť

Slovenskí plynári, inštitúcie aj ochranári opatrne nachádzajú zhodu na príspevku plynu v boji proti znečistenému ovzdušiu.

Nová Envirostratégia 2030 z dielne ministerstva životného prostredia príde s návrhom kotlíkovej dotácie pre výmenu starých kotlov za nové. Uviedla to Marianna Bendíková, analytička Inštitútu environmentálnej politiky, na podujatí, ktoré portál euractiv.sk organizoval v spolupráci so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP).

Bendíková označila domácnosti za hlavných producentov tuhých znečisťujúcich látok PM2,5.

Envirorezort chce uchlácholiť Brusel. Uvažuje o dotáciách na plynové kotly

Ministerstvo životného prostredia sa snaží vyhnúť žalobe pre nedodržiavania európskej smernice o ovzduší. Za problém začína opatrne označovať aj lacnú biomasu.

Ivan Weiss, riaditeľ sekcie plánovania a obchodnej politiky SPP tvrdí, že existuje priestor nahradiť špinavé palivá zemným plynom. „Slovensko má 77 percent územia plynofikovaných, zemný plyn má k dispozícii až 94 percent obyvateľov,“ pripomenul Weiss na okraj workshopu, ktorý sa konal 31. mája 2018.

Lívia Vašáková takisto vidí priestor pre vyššiu spotrebu plynu vo vykurovaní, najmä ako náhradu za uhlie. Upozorňuje však, že „vo vykurovaní bude zemný plyn súťažiť s energetickou efektívnosťou.“ Tá je pre Európsku komisiu prioritnejšia, podčiarkuje ekonomická radkyňa na slovenskom zastúpení Komisie.

Riaditeľ Centra pre trvalo-udržateľné alternatívy Daniel Lešinský vníma zemný plyn ako riešenie v smogových zónach v čase zlých rozptylových podmienok, ako aj v oblasti dopravy. „Nehovorím o zemnom plyne, ale o plyne ako takom,“ zdôraznil, s tým, že Slovensko má obrovský potenciál vo výrobe bioplynu. „Rizikom je, aby sme zemným plynom nerozbíjali bezuhlíkové alternatívy a aby sme neriešili zemným plynom problém nízkej energetickej efektívnosti,“ dodal Lešinský.

Komisia napokon Slovensko pre špinavý vzduch nezažaluje. Ako ju presvedčilo?

Na ochranu ovzdušia dávame desiatky miliónov eur z eurofondov, presviedčalo ministerstvo životného prostredia Brusel. Ten mu uveril. Ochranári naopak tvrdia, že pred Súdny dvor EÚ malo ísť aj Slovensko.