Brusel pozastavil platby pre OP Informatizácia spoločnosti

zdroj: flickr, fd

V celkovo viac ako desiatke projektov, týkajúcich sa napríklad elektronizácie krajských miest, došlo k pochybeniu ešte počas posledného roku úradovania bývalej vlády. Vtedajší minister financií Ján Počiatek (Smer- SD), ktorého rezort má operačný program Informatizácia spoločnosti na starosti, ale vinu popiera a dodáva, že za chyby môžu napríklad mestá alebo samosprávy, cituje denník Hospodárske noviny.

Brusel platby zablokoval s tým, že v prípade, ak nedôjde k odstráneniu chýb, Slovensko o prostriedky z EÚ buď príde alebo ich bude musieť prefinancovať zo štátneho rozpočtu, uvádza TASR. Splnomocnenec vlády pre informačnú spoločnosť Ronald Sill ale pre tlačovú agentúru uviedol, že problémy sa riešia a platby by tak mali byť uvoľnené v priebehu novembra.

Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) je pritom hlavným nástrojom financovania eGovernmentu a rozvoja širokopásmového internetu na Slovensku. Jeho pozastavenie môže mať zároveň negatívny vplyv na program Minerva 2.0 a budovanie vedomostnej spoločnosti, ktoré si súčasná vláda stanovila ako jednu zo svojich priorít.