eGovernment by mohol priniesť efektivitu a úspory

zdroj : needpassion.blogspot.com

Napriek tomu, že eGovernment dokáže znižovať náklady, európske regióny sú zdržanlivé. Microsoft, ako aj ďalšie firmy z odvetvia upozorňujú na štúdie, podľa ktorých sa investície do eGovernment oplatia.

Prestížna konzultačná spoločnosť Oxford Economics predpokladá, že ak by EÚ dosiahla v investíciach do informačných a komunikačných technológií úroveň USA, HDP Únie by do roku 2020 narástol o 760 mld. eur.

„V čase, keď orgány verejnej správy musia pracovať s menšími rozpočtami, než kedykoľvek predtým, by cloud computing mohol pomocť zvýšiť efektivitu poskytovania služieb občanom pri nižších nákladoch,“ tvrdí John Vassalo, videprezident Microsoftu pre európske záležitosti.

Ryan Heath, hovorca eurokomisára pre digitálnu agendu súhlasí s tým, že cloud computing ponúka pre regióny nové príležitosti. „Nemyslím si, že cloud môže sám o sebe pomôcť v integrácii regiónov, ale ponúka regiónom nový a lacnejší spôsob spolupráce a úspory,“ povedal pre EurActiv.

Napríklad katalánska vláda v Španielsku vybudovala pre svojich 140 000 úradníkov s využitím cloud comutping novú technologickú infraštruktúru . Tento krok znížil náklady o 75 %. Katalánsko sa teraz chystá vybudovať nové dátové centrum, ktoré poskytne podporu viac ako 300 vládnym inštitúciám.

Flámsko: úspešný e-príbeh

Belgický región Flámsko spustil v roku 2005 platformu nazvanú MAGDA (Maximum Data Sharing Between Administrations).

Systém MAGDA zaznamenával akúkoľvek výmenu dát medzi flámskou, federálnou a miestnou správou a takto zabezpečoval, že občania nemuseli poskytovať úradom informácie, ktoré im už predtým dali.

 „Začali sme v roku 2005, keď peniaze neboli až takým problémom. Ale aj tak sme urobili všetko veľmi lacno,“ hovorí Geert Mareels, manažér pre e-government vo Flámsku.

Prvý projekt nestál viac ako 600 000 eur a pracovali na ňom len traja ľudia. Teraz potrebujú zhruba 2 mil. eur ročne na údržbu a rozvoj programu. Navyše všetky partnerské organizácie musia investovať do digitalizácie vlastných procedúr.

„Napriek tomu si myslím, že eGovernment či informačné a komunikačné technológie každý deň dokazujú, že tá investícia za to stála,“ povedal Mareels.

Podľa Mareelsa cloud computing umožnil vo Flámsku výrazne znížiť administratívne náklady. Napríklad pri prerozdeľovaní rodinných prídavkov, nahradili 250 000 papierových dokumentov elektronickými formulármi.

Podobné výsledky dosiahla verejná správa s firmami, ktoré predtým museli podstupovať komplikované procedúry. „Verejná správa teraz môže získavať dáta, ako DPH alebo sociálne poistenie sama, bez toho aby musela požadovať od firmy vyplniť ďalší formulár,“ hovorí Mareels.

Zatiaľ čo iné regióny škrtajú výdavky, Flámsko pripravuje novú internetovú stránku s interaktívnou mapou všetkých firiem vo Flámsku. Mareels si od nej sľubuje vyššiu prepojenosť regiónu, podporu menších firiem. či zvýšenie informovanosti o verejných projektoch a dopravných obmedzeniach.

Otázka peňazí

Ďalší belgický región Valónsko sa napriek ambicióznym projektom tak ďaleko nedostal. Príčinou boli financie.

Valónsko si dalo za cieľ, aby 80 % firiem prešlo do roku 2018 na cloud computing. Investície však museli ustúpiť naliehavejším potrebám, ako sú sociálne dávky, bývanie, zdravotná starostlivosť alebo dôchodky.

Flámska vláda súhlasí s tým, že niektoré výdavky by mali dostať prednosť. „Stredne veľký projekt pre vedenie informačných a komunikačných technológií, môže stáť 200 000 eur a viac. Za tú cenu by vláda mohla postaviť dom pre sociálne bývanie, alebo kúpiť nové vybavenie do školy,“ hovorí Mareels. „Musíme rozmýšľať nad tým, čo je pre región výhodné.“

Pomoc Európskej únie

Podľa úradníka z Valónska by Únia mohla pomôcť tým, že by prijala vhodný legislatívny rámec, ktorý by znížil riziko a podporil investície.

Na druhej strane odborníci na cloud computing vo Veľkej Británii tvrdia, že u nich sa posunuli dopredu aj bez pomoci EÚ.

Britská vláda tvrdí, že pri cloud computing je dôležitá dôvera v jeho efektivitu. S obľubou vyzdvihuje najmä londýnsky internetový portál „Love Clean Streets“, ktorý umožňuje občanom nahrávať vlastné fotky nelegálnych grafitov. Portál informuje miestne orgány o grafitoch a občanom umožňuje vyššiu participáciu.

„Toto je klasický príklad, keď jedna internetová služba verejného sektora pomáha zefektívniť ďalšie služby verejného sektora,“ tvrdí Microsoft, ktorý službu vymyslel.

Neochota zdielať osobné dáta

Ale cloud computing si stále musí získavať dôveru miestnych orgánov.

Pred rokom chcelo mesto Odense v Dánsku, aby začali učitelia používať kancelársky balík Google Apps. To by znamenalo zaznamenávanie informácií o plánoch vyučovania a hodnotenia študentov.

Plány mesta zastavila Dánska agentúra pre ochranu dát, podľa ktorej použitie cloud computing v tomto prípade nedostatočne zohľadňovalo právo na ochranu osobných dát.

Peter Deussen, senior výskumník z Fraunhoferovho inštitútu pre otvorené systémy v Berlíne, tvrdí, že takýto problém sa dá ľahko vyriešiť.

Ochranu osobných dát môžeme zabezpečiť oddelením osobných a neosobných dát. Deussen hovorí, že bezpečné ukladanie dokumentov umožní bezproblémovú interakciu medzi orgánmi verejnej správy, podnikmi a občanmi, ďalej zabezpečí optimalizáciu procesov v štátnej správe tým, že vždy včas doručí dokumenty a umožní komunikáciu medzi úradmi elektronickou výmenou dokumentov.