Figeľ ide do Bruselu. Kvôli eurofondom.

Ján Figeľ, zdroj: TASR

Minister dopravy Ján Figeľ sa zajtra stretne v Bruseli s poprednými predstaviteľmi Európskej komisie. Cieľom rokovaní má byť avizovaný presun eurofondov z operačných programov Vzdelávanie, Výskum a vývoj, Zamestnanosť a sociálna inklúzia a Informatizácia spoločnosti v prospech výstavby diaľnic.

Riaditeľ odboru pre vzťahy s verejnosťou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja  Ľubomír Tuchscher potvrdil, že Figeľova návšteva priamo súvisí s listom, ktorý minulý týždeň dostal od eurokomisára pre regionálnu politiku Johannesa Hahna.

"Môžeme potvrdiť, že podpredseda vlády a minister dopravy Ján Figeľ dostal spolu s pani predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou, ktorá je zodpovedná za návrh realokácie fondov, list pána komisára Hahna k realokácii prostriedkov z iných operačných programov v prospech OP Doprava. Považujeme ho za súčasť komunikácie k plánu realokácie", uviedlo Ministerstvo pre EurActiv.sk. 

V ňom mal podľa informácií EurActiv.sk vysloviť výhrady voči presunu prostriedkov z operačných programov Informatizácia, Veda a výskum, Vzdelávanie a Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Minister dopravy by sa mal zajtra v Bruseli stretnúť s generálnou tajomníčkou Komisie Catherine Day, ktorá je druhou najvyššie postavenou osobou v Komisii po jej predsedovi José Manuelovi Barrosovi, rovnako ako s eurokomisárkou pre Digitálnu agendu Neelie Kroes a eurokomisárom pre zamestnanosť Lászlom Andorom. „Menovaní komisári zodpovedajú za oblasti, ktorých agenda je predmetom realokácie v prospech OP Doprava,“ uviedol Tuchscher.

Figeľ bude v Bruseli pravdepodobne obhajovať krok vlády presunúť eurofondy na budovanie diaľnic, ktorý odôvodnili neefektívnosťou čerpania v daných operačných programoch. Proti tomuto vysvetleniu sa však ohradila slovenská vedecká a akademická obec, ako aj viaceré mimovládne organizácie na Slovensku.

Na realokáciu eurofondov je nevyhnutný súhlas Komisie. Tá ho udeľuje v prípade, ak je toto riešenie odôvodniteľné a riadne podložené.