Vysokorýchlostný internet sa nešíri ako sa očakávalo

zdroj: TASR

Podľa údajov Európskej komisie je 95,3 domácnosti v oblastiach so širokopásmovým internetovým pokrytím. Cieľom je dosiahnuť pokrytie 100 % do roku 2013.

Veľká Británia, Francúzsko, Luxembursko, Cyprus a Dánsko už tento cieľ dosiahli.

Širokopásmový internet poskytuje rýchle pripojenie a ponúka viacero služieb, vrátane streamovania hudby alebo hranie online hier.

Ak sa chceme vyhnúť tzv. digitálnej priepasti, celkové pokrytie je dôležité. No pohľad na ďalšie štatistiky je však menej povzbudivý. Len asi štvrtina európskych domácností má predplatený širokopásmový internet.

V prvej polovici roku 2011 bol podiel pripojenia k širokopásmovému internetu 27,2 % európskej populácie. Od roku 2003 navyše zaznamenal najnižší nárast, tvrdí Komisia.

„Spomalenie nás znepokojuje, kedže EÚ je stále ďaleko od svojich cieľov,“ píše sa vo výhlasení Komisie.

Ciele vysokorýchlostného internetu v nedohľadne

EÚ chcela do roku 2020 dosiahnuť 100% pokrytie vysokorýchlostným internetom (rýchlosť 30 MB/s). Únia ďalej dúfala, že polovica Europánov si bude predplácať internet s rýchlosťou nad 100 MB/s. So súčasnou úrovňou pripojenia sa však tento cieľ zdá byť nereálnym.

V súčasnosti len 6,5 % širokopásmového pripojenia dosahuje rýchlosť nad 30 MB/s a 0,9 % viac ako 100MB/s.

„Čísla o vysokorýchlostnom internete nie sú vôbec povzbudivé,“ priznávajú európske úrady a dodávajú, že stanovené ciele bez výraznejších zmien nesplnia.

Optika môže pomôcť

Tri štvrtiny Európanov sa pripája na internet cez medené drôty. Ďaľších 16,8 % cez káblové služby. Tie sú výraznejšie rozšírené predovšetkým v Belgicku, Holandsku, Portugalsku, Maďarsku a na Malte.

Mobilné pripojenie síce prudko rastie, ale stále tvorí skôr doplnkovú službu, keďže nie je možné, aby ho používali v rovnakom čase viacerí užívatelia.

Vyzerá to tak, že kľúčovou technológiou, ktorá by mohla pomôcť EÚ naplniť jej ciele, je optický kábel. Ten však momentálne tvorí len 2 % internetových pripojení v Európe.

Veľkí operátori, ako Deutche Telekom alebo Telefonica v Španielsku sa nepúšťajú do rozširovania  káblových sietí, pretože sa obávajú straty zákazníkov.

Vyzývajú regulačné úrady, aby im umožnili účtovať si vyššie ceny za to, že umožnia konkurencii využívať ich optickú infraštruktúru. Vyššie marže by im uľahčili rozhodnutie, či investovať do optických káblov. Znižovanie cien za prístup k medeným sieťam len odďalujú investície a „predlžujú prístup k lacnejšej medi, ktorá bude ďalej odďalovať prechod na optiku,“ tvrdí Luigi Gambardella z organizácie ETNO, ktorá lobbuje za najdôležitejších telekomunikačných operátorov.

Sporný je tiež spôsob umiestnenia optických káblov. Komisia je naklonená priamym pripojeniam do domácností, čo je tzv. optika do domu (FTTH). To podporujú aj noví operátori.

Veľkí operátori sú zástancami pripojenia do rozvodných skríň (FTTC), umiestnených v blízkosti domácnosti. Toto by znížilo náklady a rozptýlilo finančné bremeno medzi viacerých operátorov, ale na druhej strane by aj spomalilo celý proces.

Aj keď je Komisia preferuje riešenie, ktorý zvýhodňuje nových a menších operátorov, zatiaľ žiadne záväzné rozhodnutie neurobila.

Pozície

Ryan Heath, hovorca eurokomisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroesovej, povedal: „Európe sa darí v základnom a mobilnom pripojení, ale v optickom pripojení robí vpred len pomalé kroky.“

„To neznamená, že nemáme žiadne vysokorýchlostné pripojenie, len sa na to sa nevyužíva čistá optika, ako skôr iné formy, akými sú káble a opticko-medená kombinácia,“ povedal.

Luigi Gambardella, predseda výkonnej rady ETNO, asociácie hlavných európskych telekomunikačných operátorov, vyhlásil: „V rokoch 2010 a 2011 klesli celkové príjmy v telekomunikačnom sektore o 1,4 a 2 % napriek miernemu ekonomickému rastu. To potvrdzuje, že nie cyklické, ale štrukturálne zmeny formujú toto odvetvie.“

„Je potrebné rýchlo podniknúť kroky, ktoré zabránia tomu, aby tento negatívny vývoj prekazil ciele stratégie Európa 2020. Trvanie na rozmiestňovaní optiky vytláča ďalšie efektívnejšie možnosti, ako dodávať vysokorýchlostné pripojenie v blízkej budúcnosti. Toto nie je recept na úspech, to je recept na meškanie a neúspech,“ zhrnul.