Brian Crowley: Fianna Fáil sa možno k ALDE nepridá

Írska vládna strana Fianna Fáil nedávno oznámila zámer opustiť rady skupiny UEN, s ktorou nemá príliš harmonické vzťahy a požiadať o členstvo vo frakcii liberálov (ALDE) po blížiacich sa voľbách.

Vstup do veľkej paneurópskej strany a parlamentnej skupiny by mal za následok, že Crowley stratí postavenie šéfa skupiny a tým aj účasť vo vplyvnej Konferencii predsedov politických skupín EP (jej členom je aj slovenská poslankyňa Irena Belohorská, ktorá v nej zastupuje nezaradených poslancov EP).

„Myslím si, že UEN spravila veľa pre Írsko a pre Fianna Fáil. Boli sme schopní formovať politiku na európskej úrovni z časti preto, že som šéfom skupiny“, hovorí Crowley pričom dodáva, že pochybuje, že aj spolupráca s liberálmi prinesie podobné výsledky.

Predseda UEN tvrdí, že „je veľký rozdiel medzi tým, za čím stojí skupina ALDE tu v Parlamente a tým, čo by sme radi videli, aby sa dialo – aj keď sú niektoré oblasti, v ktorých sa zhodneme, je tam mnoho rozporov“.

Crowley, ktorý je europoslancom už 14 rokov a v prieskumoch preferencií sa umiestňuje na popredných priečkach si myslí, že ešte nič nie je vytesané do kameňa. Pokiaľ ide o otázku možného zlúčenia UEN a ALDE povedal, že zatiaľ nebolo nič rozhodnuté. Dodal, že neočkáva, že britskí konzervatívci opustia frakciu EĽS-ED. "Som tu už 14 rokov a toryovci odchádzajú z EĽS-ED celý ten čas".

Crowley neočkáva po voľbách prevratné zmeny, EĽS-ED budú podľa neho naďalej nasilnejšou skupinou a to aj v prípade, že toryovci odídu. Socialisti podľa neho zostanú druhí.

Podobne ako jeho kolegovia aj Crowley očakáva, že predvolebnej kampani bude dominovať ekonomická kríza. Parlament podľa neho premeškal v súčasnej situácii príležitosť ukázať sa ako líder v diskusii o prekonávaní.

Lisabonská zmluva, ktorá má v Crowleym verného podporovateľa, bude podľa neho v Írsku ratifikovaná, pretože Íri sú "v prevažnej väčšine za a v druhom referende ju prijmú". Crowley pritom chce, aby sa hlasovalo tak skoro, ako to je len možné. "Osobne by som ho mal veľmi rád aj zajtra. Myslím, že čím skôr to urobíme, tým lepšie".