Eduard Kukan: V politike je to aj o šťastí

Zdroj: eduardkukan.eu

  • Vyzerá to tak, že Slobode a solidarite sa podarilo získať hlasy, ktoré pripravili SDKÚ-DS o tretí mandát v Európskom parlamente. Ako to hodnotíte a čo to pre SDKÚ-DS znamená do budúcnosti?

Nikde nie je napísané, že tí občania, ktorí volili SaS, by skutočne volili SDKÚ-DS. Je dosť možné, že mnohí z nich by voliť ani nešli. SDKÚ-DS získala o viac ako 20 000 hlasov viac ako vo voľbách do EP v roku 2004. Sem-tam je to v politike aj o šťastí.

  • Očakávate nejaké zmeny, čo sa tyká postavenia slovenskej delegácie pri EPP?

Nevidím dôvod na to, aby nastali zmeny postavenia slovenskej delegácie v EPP-ED. SDKÚ-DS, KDH a SMK si pri dlhodobo vysokých preferenciách strany Smer-SD dokázali udržať 6 z 8 mandátov aj pri zníženom počte poslancov v EP za Slovensko – 13 namiesto 14-tich.

  • Je niečo, čo Vás prekvapilo na výsledkoch v jednotlivých členských krajinách, resp. celkovo na európskych výsledkoch volieb?

Nehovoril by som o prekvapení, ale som rád, že frakcia EPP-ED združujúca politické strany stredo-pravého spektra zvíťazila a ako sa zdá, dokonca posilnili svoju pozíciu voči Strane európskych socialistov.