Richard Corbett: Úspech krajnej pravice v Británii nepotrvá dlho

Richard Corbett, Zdroj: www.richardcorbett.org.uk

  • Čo spôsobilo volebné výsledky v Británii?

V Británii bola celá pozornosť médií a verejnosti upretá na škandál s výdavkami vo Westminsteri a diskusia nemala takmer žiaden európsky obsah, a to zasiahlo všetky veľké politické strany. Labouristov to zasiahlo viac, pretože sú vo vláde.

Nie je to tak, že by BNP zaznamenala nejaký výrazný nárast podpory. V absolútnych číslach získali len asi o 1% hlasov viac. Nebolo to o tom, že postúpili vpred, bolo to v poklese hlasov Labouristom. Ak chceme zabrániť tomu, aby sme stratili miesta, musíme získať dva krát viac hlasov, než oni.

  • Doma i v Bruseli ste vnímaný ako niekto so silnými pozíciami v európskych otázkach. Nebola vaša prehra s kandidátom BNP dôsledkom toho, že vás omnoho výraznejšie zasiahla zameranosť kampane na národné otázky?

Áno. Myslím si, že ak by sa kampaň zameriavala na európske otázky, a nie domáce škandály v úplne inom parlamente, obstáli by sme omnoho lepšie.

  • Libertas absolútne prepadla a spolu s ňou aj jej líder Declan Ganley. Je to pre ratifikáciu Lisabonskej zmluvy dobré?

Dúfam. Myslím, že výsledky ukazujú, že ľudia Declana Ganleyho prekukli. Môže to naznačovať, že sa obyvatelia Írska nenechali uniesť jeho lžami a ohováraním.

  • Je rast BNP v Británii niečím dočasným, alebo si myslíte že to má trvalejší vplyv na britskú politiku?

Nie, verím že je to dočasné. Ako som povedal, nezaznamenali nárast hlasov. Pomohol im pokles hlasov veľkých strán, najmä Labouristov, kvôli veľkému škandálu.

Keď sa tá vec vyrieši – a my ju budeme riešiť a riešime – opäť porastieme, a BNP sa rozplynie, alebo minimálne stratia kreslá v najbližších voľbách do Európskeho parlamentu.

Richard Corbett je bývalým poslancom EP za Labouristickú stranu za volebný obvod Yorkshire and Humber. V posledných eurovoľbách prehral s protikandidátom z krajne pravicovej Britskej národnej strany (BNP).