7 májových udalostí, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Zdroj: TASR/AP/Daniele La Monaca

23 členských štátov si možno prerozdelí 40 000 Sýrčanov a Eritrejcov

Komisia navrhla prerozdeliť 40 000 žiadateľov o azyl, ktorí v priebehu roka 2014 dorazili do záchytných táborov v Taliansku a Grécku. Prostredníctvom princípu "solidarity počas krízových situácií" zakotveného v základných zmluvách sa európska exekutíva snaží odbremeniť tieto stredomorské členské krajiny, ktoré čelia najväčšiemu náporu nelegálnych migrantov v histórii.

Na základe údajov z Eurostatu sa dá predpokladať, že pôjde prevažne o utečencov zo Sýrie a africkej Eritrei. Slovensko by  ich malo prijať 785, pričom ďalších 319 by mohlo doraziť v rámci dobrovoľnej schémy presídľovania.

Hoci o návrhu môžu krajiny rozhodnúť kvalifikovanou väčšinou v takto citlivej otázke sa skôr počíta s konsenzom. Veľké krajiny ako Francúzsko, Španielsko ale aj Belgicko, krajiny V4, vrátane Slovenska, a Pobaltské štáty už vyslovili svoj nesúhlas s povinnými kvótami.[EurActiv.sk, 27. 5. 2015]

Zdroj: European Commission DG ECHO

Referendum o zotrvaní v únii dostalo silný mandát

V britských voľbách do dolnej komory parlamentu vyhrali vládnuci konzervatívci s prekvapivo veľkým náskokom pred ostatnými stranami. Premiér David Cameron, ktorý pred voľbami sľúbil vypísanie ľudového hlasovania o členstve v EÚ, obhájil svoju pozíciu.

Novej jednofarebnej vláde tak už nič nezabráni vo vypísaní avizovaného referenda v roku 2017. Potvrdila ho aj britská panovníčka Alžbeta II. Cameron chce dobu do jeho konania využiť na reformu únie. Predseda vlády si preto naplánoval viacero stretnutí s čelnými európskymi politikmi, na ktorých ich chce presvedčiť o svojej vízii, ktorá zamedzuje čoraz hlbšej integrácii. [EurActiv.sk, 27. 5. 2015]

Zdroj: TASR

Rodí sa jednotný digitálny trh

Tovar a služby z internetu sa ťažie dostávajú k zákazníkovi. Nevyužívajú tak plne výhody voľného pohybu na vnútornom trhu EÚ. S ich pohybom však súvisí viacero iných oblastí, akými sú napr. autorské práva či telekomunikácie.

Európska komisia preto 6. mája zverejnila stratégiu pre jednotný digitálny trh. Jej náplň tvorí 16 iniciatív rozdelených do troch pilierov. Prvý pilier stratégie sa zameria na podniky a spotrebiteľov, na ich ochranu a prístup k tovarom a službám. Druhý pilier vytvára rôzne legislatívne rámce pre telekomunikácie, internetové platformy alebo audiovizuálne médiá. Tretí má smerovať k maximalizácii rastového potenciálu digitálnej ekonomiky tiež posilňovaním zručnosti obyvateľov únie.

Všetky nové právne predpisy majú byť pripravené do konca roka 2016. O výhodách tohto zámeru hovoril podpredseda EK pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip aj na konci mesiaca v USA. [EurActiv.sk, 29. 5. 2015]

Zdroj: European Commission

Ak regulovať, tak kvalitne

Európska komisia mení spôsob, akým EÚ tvorí svoje právne predpisy. Súčasťou celého legislatívneho procesu bude väčšia snaha získavať podnety od občanov, podnikov, mimovládnych organizácii či miestnych orgánov o tom ako by ich zamýšľaná nová regulácia mohla ovplyvniť. Následne bude kvalitu takéhoto ex-ante vyhodnocovania dopadov budúcej legislatívy posudzovať nezávislý expertný orgán.

Komisia v rámci predstavenej stratégie navrhuje aj to, aby sa vopred nezávisle posudzovali aj vplyvy zásadných pozmeňovacích návrhov, ktoré prídu z Rady alebo Európskeho parlamentu, čo sa doteraz nedialo. Lepšiu reguláciu by mala zabezpečiť aj nová dohoda o spolupráci medzi hlavnými inštitúciami EÚ – Komisiou, Parlamentom a Radou, ktorá sa má schváliť do konca roka. [EurActiv.sk, 20. 5. 2015]

Zdroj: European Commission

Jarná prognóza veští rast

Pravidelná hospodárska predpoveď Európskej komisie sa pozerá na ďalší ekonomický vývoj v EÚ a eurozóne opatrne priaznivo. Slovensku v roku 2015 predpovedá  3 % rast HDP, čo znamená 4. najrýchlejšie sa rozvíjajúcu ekonomiku v eurozóne. V roku by mal rast na Slovensku ešte posilniť na 3,4 %.

Podľa ministra financií má Slovensko za sebou jar, ktorá je z hľadiska výsledkov zamestnanosti, ekonomického rastu či domáceho dopytu asi najlepšou od začiatku krízy v roku 2009. Vláda plánuje na budúci rok prijať rozpočet s deficitom 1,93 % HDP a výhľadom na vyrovnané hospodárenie možno už v roku 2017. Miera nezamestnanosti by mala na Slovensku v 2015 klesnúť na 12,1 %, v roku 2016, na Slovensku na úroveň 10,8 %.

Zdroj: European Commission

Konsolidácia Východného partnerstva

Integračný projekt EÚ bez integrácie zažil v máji svoj prvý summit od ruskej anexie Krymu a následného konfliktu na východe Ukrajiny. Stretnutie zástupcov únie a šiestich partnerských krajín označili viacerí politici, vrátane Miroslava Lajčáka, ako konsolidačné. Potvrdilo sa, že členovia východného partnerstva majú o spolupráci s EÚ rôzne predstavy.

S Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou sa EÚ dohodla na novom programe na podporu malých a stredných podnikov. Ruská federácia preto o Východnom partnerstve hovorí ako za protiruskú orientáciu týchto krajín. [EurActiv.sk, 25. 5. 2015]

Zdroj: MZV

Šefčovič začal „energetické“ turné

Slovenský podpredseda Komisie Maroš Šefčovič odštartoval turné po členských štátoch Únie, na ktorom predstaví výsledky podrobnej analýzy silných a slabých stránok ich energetických systémov.

Počas návštevy európskej 28-čky sa stretne s predstaviteľmi vlád, národných parlamentov a regulačných orgánov, ale aj s mimovládnym sektorom a zástupcami biznisu, ktorí budú môcť správu „reklamovať“ a diskutovať o ich prioritách v rámci Energetickej únie. [EurActiv.sk, 18. 5. 2015]

Zdroj:European Commission