Antifederalisti sa zišli vo Varšave

Vo Varšave ohlásili cez víkend traja lídri David Cameron, Mirek Topolánek a Jaroslaw Kaczynski vznik novej skupiny v Európskom parlamente. 

Podľa dostupných informácií má novovznikajúca skupina predjednaný vvstup i dalších strán z pobaltských krajín, Bulharska a niekľokých západoeurópskych krajín, čím by splnila podmienku mať zástupcov minimálne z siedmych členských krajín. 

Toto politické zoskupenie je výzvou hlavne pre hlavne pre mainstreamovú stredo-pravú skupinu EPP-ED, ktorá je favoritom nadchádzajúcich volieb od EP a v uplynulom volebnom období disponovala najvyšším počtom europoslancov.

V budúcom Európskom parlamente by však mohlo EPP-ED skupinu opustiť a pridať sa k novej formácii až 60 europoslancov, čo by ju mohlo oslabiť natoľko, že by sa najpočetnejšou stala Strana európskych socialistov (PES).

Rozhodnutie Davida Camerona stiahnuť po voľbách početnú britskú delegáciu zo skupiny EPP-ED mnohí, vrátane samotných poslancov, kritizovali. Cameronova strana na domácej scéne  presvedčivo vedie prieskumy verejnej mienky. Doma ho však kritizujú za to, že sa na európskej úrovni zbratal s ultra-konzervatívnou a homofónnou stranou Právo a spravodlivosť.

Lídra PiS Jaroslava Kaczynského, ktorý stále žije so svojou matkou a dlho si odmietal založiť účet v banke, mnohí vnímajú ako politika ktorý ťahá Poľsko z cesty modernity.

Pozície

Britský denník The Guardian nazval rozhodnutie lídra toryovcov „tragickým“ a „nemúdrym“.

Lord Kerr z Kinlochard, bývalý britský minister zahraničia a veľvyslanec Británie pri EÚ v čase rokovaniach o Masstrichtskej zmluve na margo Cameronovho rozhodnutia pre denník uviedol:

„Nerozumiem prečo sú [ODS a PiS] lepšou voľbou ako Angela Merkel a Nicolas Sarkozy, alebo prečo si myslia, že sa k vplyvu dostanú po tejto ceste“.

Caroline Jackson, britská konzervatívna europoslankyňa, ktorá už v týchto voľbách nekandiduje, sa nechala počuť, že „Cameron trpko oľutuje“ rozhodnutie stiahnuť sa z EPP.

Martin Bursík, líder českých zelených a bývalý koaličný partner ODS vyhlásil: „Som veľmi prekvapený a smutný“ (…) ODS sa vracia späť k svojim fundamentalistickým a euroskeptickým koreňom. Táto strana sa prezentuje ako pro-európska ale vyhlásenia jej lídra a špeciálne výber ich politických parterov naznačuje, že toto je strana, ktorá sa snaží sa v Európe izolovať“, cituje Bursíka Rádio Praha.

Chris Patten, bývalý britský eurokomisár tiež krok konzervatívcov kritizoval: „Nie je to múdre rozhodnutie a zníži vplyv Konzervatívcov v Európskom parlamente cituje,“ Pattena Guardian.