Barrosovi je ľúto, že toryovci opušťajú EĽS

José Manuel Barroso počas včerajšej návštevy Veľkej Británie rokoval s britským premiérom Gordonom Brownom a tiež s lídrom opozičných konzervatívcov Davidom Cameronom.

Konzervatívna strana minulý týždeň potvrdila, že po júnových európskych voľbách opustí Európsku ľudovú stranu (EĽS) a teda aj frakciu EĽS-ED v Európskom parlamente. Plánujú založiť novú európsku stranu, k čomu potrebujú minimálne dvadsať europoslancov zo šiestich členských štátov Európskej únie.

Barroso počas návštevy Londýna okomentoval plán konzervatívcov takto: „Je na každej politickej strane v akej frakcii (v EP) chce sedieť. Rozhoduje o tom strana sama, preto nemôžem kritizovať jednotlivé rozhodnutia.  Ale samozrejme ho ľutujem. S Davidom Cameronom sme o tom hovorili niekoľkokrát, takže pre neho nebude prekvapenie, ak poviem, že ma toto rozhodnutie mrzí“, cituje predsedu EK spravodajský portál BBC.

Nie je tajomstvom, že Barroso sa uchádza o ďalší mandát na čele Komisie. Do tejto funkcie ho musí zvoliť novozvolený Európsky parlament. V tom súčasnom má Barroso podporu práve v Európskej ľudovej strane, do ktorej patrí aj jeho materská portugalská strana. V súvislosti s odchodom toryovcov z EĽS-ED sa hovorí o tom, že by v EP mohli po júnových voľbách opäť po desiatich rokoch dominovať európski socialisti, ktorí majú k Barrosovi výhrady.

Barrosa však explicitne podporil Gordon Brown, ktorý ako jeden zo šéfov vlád za Stranu európskych socialistov povedal: "Chem dať jasne najavo, že ho (Barrosa) podporujeme nie len ako súčasného predsedu Európskej komisie ale aj vo voľbách predsedu novej Komisie."

David Cameron prišiel s iniciatívou odchodu z EĽS-ED v roku 2005, kedy bol zvolený do kresla predsedu konzervatívcov. „Som pevne presvedčený, že v politike musíme zachovávať určitý zmysel. Keď budeme niečo tvrdiť vo Westminsteri, musíme sa toho držať aj v Bruseli“. Cameron podľa vlastných slov verí, že do EÚ patria, ale nechcú byť svedkami ďalšieho prenosu právomocí z Westminsteru do Bruselu.

EĽS-ED bola proti tomu, aby Británia ratifikovala Lisabonskú zmluvu referendom. Konzervatívci naopak tvrdo útočili na labouristickú vládu Gordona Browna za to, že o dokumente nenechala rozhodnúť voličov. Toryovci majú s väčšinou kresťansko-demokratických strán (napríklad nemeckou CDU/CSU či Sarkozyho UMP), ktoré sú tradične naklonené prehlbovaniu európskej integrácie, viacero názorových rozporov.

Prieskumy verejnej mienky hovoria, že ak by sa teraz v Británii konali parlamentné voľby, konzervatívci by ich vyhrali pred labouristami s veľkým náskokom. V Európe by sa ale odchodom z najsilnejšej frakcie mohli dostať na okraj. Je pravdepodobné, že sa k novej skupine , ktorú chcú toryovci zakladať pridá aj česká ODS. Líder eurokandidátky ODS Jan Zahradil pre ČTK uviedol, že si nevie predstaviť, že by českí občianski demokrati po voľbách zostali pod krídlami EĽS-ED. S európskymi ľudovcami sa ODS rozchádza v otázkach reformy európskych inštitúcií a pokračujúcom prehlbovaní európskej integrácie. Novú stranu podľa by podľa očakávaní mohla podporiť aj poľská strana Právo a Spravodlivosť (PiS).