Belgičania držia nový svetový rekord v bezvládí

foto: belgická zástava, zdroj: flickr, autor: ricktoomer

Belgicko zvyšuje rekord najdlhšej politickej krízy po Iraku, kde podobná situácia nastala po invázii spojencov. Avšak zatiaľčo v Bagdade v roku 2010 obyvatelia hádzali na lepenkové figuríny politikov topánky ako prejav nespokojnosti a rozčarovania, v Belgicku sa žiadne významné podujatie nekonalo.

Belgické médiá dokonca tomuto rekordu vlastnej krajiny venovali menej pozornosti ako medzinárodné médiá. Väčšina článkov zmienila pripomenutie si rekordu študentskou „hranolkovou revolúciou“.

V Bruseli, Antverpách, Namure i Gente sa pri tejto príležitosti námestia premenovali na „hranolkové“. Hranolky, ktoré sú belgickým národným jedlom, zadarmo konzumovalo v uliciach asi 5000 ľudí. Obe lingvistické skupiny ich považujú za symbol nádeje pre budúcu jednotu krajiny. Sloganom mládeže sa stalo heslo: „Separatizmus – nie v mojom mene“.

V porovnaní s takzvaným národným „Pochodom hanby“ (23. januára), kedy do ulíc vyšlo asi 34.000 ľudí malo včerajšie pripomenutie si neschopnosti sformovať vládu oveľa menší rozsah.

Zdá sa, že úradnícka vláda pod vedením Yvesa Letermeho, flámskeho kresťanského demokrata (CD&V), má širokú podporu. Vláda aj napriek obmedzenému mandátu prijala rozpočet na rok 2011 a na dodržiavanie bezletovej zóny nad Líbyou vyslala bojové lietadlá.

Najhoršie predpovede vývoja, podľa ktorých mal v Belgicku po strate dôvery investorov nastať ekonomický kolaps, sa nenaplnili. Krajina sa s hospodárskou krízou vyrovnala lepšie ako väčšina členských krajín EÚ a v roku 2011 sa očakáva rast na úrovni 2%.

Hoci je súčasná politická kríza zdĺhavá, situácia nie je ani protiústavná, ani neobvyklá. V období 1978-79 trvalo vytvorenie vlády 106 dní, v roku 1987 trvalo 148 dní a v roku 2007 bolo potrebných 7 mesiacov.

Zmena v rokovaniach by mohla nastať ak by sa líder strany CD&V Leterme viac odpútal od nacionalistickej Novej flámskej aliancie (N-VA), ktorú vedie Bart de Wever, v súčasnosti najpopulárnejší flámsky politik. De Wever, ktorý mal až dosiaľ plnú podporu CD&V, si minulý týždeň vyslúžil od Letermeho kritiku za svoju neflexibilnosť.

Prieskumy však ukazujú, že v prípade skorých volieb by flámski kresťanskí demokrati potrebovali veľa predvolebného „umenia“, ak sa rozhodnú vylúčiť N-VA z koaličných rokovaní. Posledný prieskum potvrdil, že podpora separatistickej N-VA vo Flámsku stúpa.