Belgičania pochodovali za jednotu krajiny

Foto: FB: Shame Online

Sedem mesiacov po voľbách je Belgicko stále bez vlády, koaličné rokovania sa naťahujú, politické strany a lingvistické komunity sa nevedia dohodnúť.

Belgicko je krajina, ktorá hostí európske inštitúcie a vládne jej dočasný kabinet už viac ako 200 dní.

Politickú elitu rozdeľuje politický spor medzi holandsky hovoriacou komunitou a chudobnejšími francúzsky hovoriacimi Valónmi. „Čo chceme? Chceme vládu,“ hovoria demonštranti, v prevažnej miere mladí ľudia. Niektorí z nich mali počas demonštrácie na oblečení nápis „Pochod hanby“ ako celú akciu nazvali. 

Jeden z organizátorov, 23 ročný grafický dizajnér Simon Vandereecken, považuje pochod za „úspech, ktorý prekonal naše očakávania“.

Organizátori sú študenti, pochádzajú z holandsky hovoriacej aj francúzsky hovoriacej časti a dokopy sa dali na internete. Hovoria, že nechápu spletitosť vládnych rokovaní, ktoré sa zadrhli na detailoch o reforme organizácie štátu a presune právomocí na regióny, čo v sebe odnáša aj otázku financovania.

Pochod podľa nich dokázal, že tu je odhodlania žiť bok po boku spoločne. „Žijeme v krajine v srdci Európy, vo svete, ktorý sa rýchlo mení“, hovoria organizátori.

„V čase, kedy sa rozširuje globalizácia, naši politici nie sú schopní otvoriť už oči, aby urobili rozhodnutie alebo prehltli svoju pýchu.“ Podľa prieskumu medzi účastníkmi frankofónneho denníka Le Soir prišli demonštranti zväčša z Bruselu (44 %) a z Valónska (35 %). Flámi boli zastúpení približne 21 %.

Pre 16 % bolo dôvodom na účasť vyjadriť podporu jednotnému Belgicku, kým 15 % povedalo, že prišli vyzvať na rýchle zostavenie vlády. 13 % prišlo vyjadriť svoju všeobecnú frustráciu zo svojich politikov.

Jeden z účastníkov, 34 ročný Tim Ost pre rádio RFI povedal, že je znechutený z toho, ako rozvratne sa politici správajú. „Medzičasom sa vôbec neriešia socioekonomické problémy. Všetci prehrávame – Belgicko prehráva“.

„Medzi ľuďmi nie sú v skutočnosti problémy – tie sú len medzi politikmi.“

Študenti, pochod organizovali za použitia sociálnej siete Facebook, založili aj špeciálnu webovú stránku http://www.230111.be/.