Belgicko stále bez vlády. Dokedy?

Krátka správa

Program štátnych reforiem sa stal kameňom úrazu pri rokovaniach o zostavení novej belgickej vlády. 1. decembra sa Yves Leterme, flámsky kresťanský demokrat, vzdal mandátu na zostavenie novej vlády. „Skúšal som všetko možné“, uviedol Leterme po tom, čo rezignoval na post budúceho premiéra. Kráľ Albert II. toto jeho rozhodnutie akceptoval.

Právomoci súčasne úradujúceho premiéra Guy Verhofstadta sa posilnia. Ministerský predseda by mal stáť na čele kabinetu so špeciálnymi kompetenciami. Uviedol to belgický denník Het Laatste Nieuws.

Dočasná administratíva bude môcť z praktických dôvodov rozhodnúť aj vo veci štátneho rozpočtu pre rok 2008. Okrem toho by mala byť výnimočne oprávnená prijímať rozhodnutia aj v niektorých socio-ekonomických oblastiach.

Belgickým problémom sú nezhody medzi jednotlivými jazykovými komunitami. Ide predovšetkým o škriepky medzi Flámmi a Valónmi. Očakáva sa, že Verhofstadt bude iniciovať zvolanie národného konventu, na ktorom by sa mali zúčastniť zástupcovia všetkých politických strán. Najdiskutovanejšou by mala byť štátna reforma.

Flámski kresťanskí demokrati, liberáli a nacionalisti hľadajú vinníka. Podľa nich môže za súčasné bezvládie frankofónny kresťanský demokrat Joelle Milquet, ktorý odmietol prijať štátne reformy. Práve na tejto otázke stroskotala väčšina posledných pokusov o zostavenie vlády. Spomenuté strany zároveň trvajú na tom, že novým premiérom by sa mal stať Leterne.

Flámski liberáli súčasného premiéra Verhofstadta a ich frankofónni kolegovia pod vedením Milqueta už avizovali, že dúfajú vo vytvorenie koalície s Flámskou kresťanskou demokraciou.