Belgicko zachraňuje rada múdrych

Mesiace trvajúca kríza v Belgicku sa pravdepodobne chýli ku koncu. Zaslúžilým veteránom belgickej politiky, skupine ôsmych „múdrych mužov“, sa podarilo dospieť k dohode, ktorá by mohla preklenúť spor medzi holandsky hovoriacimi Flámami a frankofónnymi Valónmi.

„Konečne, apoň máme dohodu“, citovali agentúry valónskeho socialistu Elia di Rupa. Tú však ešte musí odobriť parlament. Kompromis, ktorý včera dva bloky dosiahli by mohol znamenať, že víťaz júnových volieb, kresťanský demokrat Yves Leterme, prevezme vládu v krajine od odchádzajúceho a zároveň dočasného premiéra Guya Verhofstadta do konca marca.

Politici sa dohodli na presune ďalších kompetencií z federálnej vlády na regióny. Týkať by sa to malo právomocí v oblasti hopodárstva, priemyselnej politiky a bývania. Stále to však nebude taká miera decentralizácie akú požadovali Flámi, ktorí predstavujú 60 % obyvateľstva Belgicka. Rozhovory o ďalšej decentralizácii by mali pokračovať aj naďalej a očakáva sa, že nová vláda prenesie právomoci v oblasti pracovného trhu, zdravotníctva a rodinnej politiky. Strany sa teraz musia čo najrýchlejšie dohodnúť na rozpočte pre tento rok.

Francúzski hovoriaci Valóni žijúci v chudobnejšej južnej časti kráľovstva sa obávajú, že ďalší prenos kompetencií z federálnej vlády by mohol viesť k rozpadu krajiny a obmedzeniu zdrojov pre Valónsko a dvojjazyčný Brusel.