Berlusconi pravdepodobne stratí podporu svojej hlavnej bašty

foto: Silvio Berlusconi, zdroj: TASR

Skoro 6 miliónov Talianov je oprávnených voliť starostov v 90 mestách a šiestich provinciách. Záujem sa však sústreďuje na finančné centrum Miláno a prístav Neapol. Volebné miestnosti sa zavrú o 13.00.

Berlusconi utrpel porážku v prvom kole hlasovania 15. a 16. mája, keď ľavica zvíťazila v Turíne a Bologni. To prinútilo Berlusconiho stredopravú koalíciu zviesť boj v druhom kole volieb v Miláne a Neapole, ich dlhoročnej bašte.

Prehra v Berlusconiho rodnom meste Miláno by preň bola veľkou ranou. Jeho pozíciu už oslabila séria sexuálnych škandálov, korupčné kauzy a upadajúca ekonomika. Prehra by určite prehĺbila rozkol s jeho hlavným spojencom, Ligou Severu.

Prekvapivé výsledky z prvého kola už vyvolali reči o tom, že Berlusconiho nadvláda v talianskej politike trvajúca takmer dve dekády, je na konci – pravdou však je, že mediálny magnát Berlusconi počul takéto predikcie už aj v minulosti, a vždy ich zmietol zo stola.

V Miláne, kde Berlusconi vybudoval svoje finančné impérium a začal svoju politickú kariéru, získal v prvom kole stredopravý starosta Letizia Moratti 41,6 % hlasov, zatiaľ čo ľavičiar Giuliano Pisapias 48 %.

„Islamská krajina cigánov“

Názory voličov ovplyvňuje tiež slabá ekonomika. Taliansko je jednou z ekonomicky najslabších krajín eurozóny už viac ako 10 rokov. Viac ako štvrtina mladých ľudí je nezamestnaná a priemerný Talian je chudobnejší ako bol pred desiatimi rokmi.

Berlusconiho vláda bola minulý mesiac nútená znížiť odhadovaný rast na tento rok z 1,3 na 1,1 percenta a znížiť odhad na budúci rok z 2 na 1,3 percenta. Navyše ratingová agentúra Standard & Poor’s tento mesiac znížila ekonomický výhľad Talianska pre jeho neschopnosť znížiť svoje zadĺženie a podporiť rast.

Po tom, čo bol Berlusconi potrestaný za to, že označil tieto voľby ako referendum o svojej popularite a politike, začal Berlusconi útočiť na svojich dlhoročných rivalov: ľavicu a „komunistické“ magistráty.

Predpovedal, že v prípade víťazstva ľavice sa Miláno stane „islamskou krajinou cigánov“. Jeho vyhlásenie, že ľavicoví voliči aj tak nemajú rozum, vyvolalo množstvo internetových reakcií a viedlo k žalobe od urazeného voliča.

(EurActiv/Reuters)