Berlusconi to vzdal

 

Krátka správa

Berlusconi oznámil svoju rezignáciu 2. mája na poludnie svojim ministrom a potom ju odovzdal prezidentovi Carlovi Azegliovi Ciampimu. Ten ho vzápätí požiadal, aby viedol vládu až do vymenovania novej.

Berlusconiho stredo-ľavý nástupca, bývalý predseda Európskej komisie Romano Prodi medzitým vyzval k rýchlej výmene vlády a dúfa, že ho prezident čo najskôr poverí zostavením nového kabinetu.

„Naším cieľom je mať kabinet hotový okolo 4.-5. mája,“ vyhlásil Prodi cez víkend. Volebný víťaz už prešiel prvou skúškou – jeho kandidáti boli zvolení za predsedov oboch komôr talianskeho parlamentu. Franco Marini sa v sobotu stal predsedom talianskeho Senátu, tesným pomerom 165 hlasov za a 156 proti porazil kandidáta pravice Giulia Andreottiho. A za predsedu dolnej komory parlamentu bol absolútnou väčšinou 337 hlasov zvolený komunista Fausto Bertinotti. Prodi výsledky komentoval výrokom „som veľmi, veľmi, veľmi šťastný. Upevnili sme svoje postavenie.“

O ďalší rozruch na talianskej politickej scéne sa postará voľba nového prezidenta krajiny. Podľa talianskych médií bude kandidátom Prodiho koalície bývalý socialistický premiér Giuliano Amato. Berlusconi a jeho koalícia tiež usilovne hľadajú politického spojenca, ktorého by navrhli na post hlavy štátu. Mandát súčasného prezidenta Carla Azelgia Ciampiho vyprší 18. mája 2006.

Berlusconiho abdikácia v žiadnom prípade neznamená odchod mediálneho magnáta z talianskej politickej scény. „Pre človeka ako ja by bolo úžasné vziať si na pár rokov dovolenku. No myslím si, že by som tým zradil veľkú časť talianskej verejnosti, ktorá ma tak podporovala,“ vyhlásil kontroverzný miliardár. „Budem silnou opozíciou v parlamente,“ upozornil Berlusconi a dodal, že má v úmysle zostať na čele strany Forza Italia.