Berlusconiho podráža niekdajší spojenec Fini

foto: Silvio Berlusconi, zdroj: TASR

Škandálmi opradený taliansky premiér musí v dolnej komore parlamentu čeliť reálnemu riziku, že stratí väčšinu. Politická situácia by mohla vyústiť do predčasných volieb.

Spor premiéra s dlhoročným spojencom Gianfrancom Finnim vyústil do odchodu 33 poslancov a založenia novej skupiny v dolnej komore pod názvom „Budúcnosť a sloboda pre Taliansko“.

Pohodlná väčšina stredopravej koalície je minulosťou a po odchode Finniho ľudí, sa musí Silvio Berlusconi plne spoliehať na svojho koaličného partnera, krajne pravicovú Ligu Severu a niekoľko hlasov menších strán, ktoré hlasujú s vládou na báze ad hoc. Fini má 10 podporovateľov aj v hornej komore, v Senáte.

Bývalý neofašista Gianfranco Fini je stálicou v talianskej politike, ktorá presedlala na politický mainstream a spolu s Berlusconim pred dvoma rokmi vo veľkom štýle zakladal stanu PdL. (Ľud slobody). Dnes vykonáva funkciu predsedom dolnej komory talianskeho parlamentu, o ktorý by ho Berlusconi teraz rád pripravil.

 Spor medzi ním a premiérom je v Taliansku témou už pár mesiacov a de facto ukončil 16 rokov politickej spolupráce.  Fini bol minulý týždeň spolu s dvoma najbližšími spojencami vylúčený z PDl a Berlusconi ho verejne nazval zradcom. Nerátal vtedy s odchodom troch desiatok poslancov.

Premiér si možnosť predčasných volieb nepripúšťa a ani Fini sa o tejto možnosti zatiaľ otvorene nezmienil.

V poslednom čase Fini kritizoval počínanie vlády, napríklad niektoré ústupky Lige Severu alebo vysoko kontroverzný tlačový zákonu. Berluconiho Fini verejne obvinil, že namiesto plnenia programu presadzuje legislatívu, ktorá slúži výlučne jeho osobným záujmom, napríklad vyhnúť sa stíhaniu za korupčné kauzy.

Jeho nová frakcia vraj preto bude podporovať vládu naďalej len v prípade, že sa kritizované praktík opustí.  

Minulosť aj prítomnosť niekoľkonásobného talianskeho premiéra a mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho je opradená sexuálnymi a korupčnými škandálmi, známy je tiež záľubou v plastickej chirurgii, ktorou si aj v 70-ke vylepšuje svoj vzhľad.

Prestížny britský týždenník The Economist v poslednom vydaní svojej rubriky venovanej EÚ „Charlemagne“ vysvetľuje taliansku rezignáciu na formovanie európskej politiky, hoci je krajina veľkosťou takmer rovná najväčším hráčom Francúzsku, či Británii. Fenomén „slabého výkonu“  zakladajúceho člena EÚ (Taliansko málokedy využíva veto, nepúšťa sa do dohôd niečo za niečo a pod.) sa však podľa týždenníka nedatuje na príchod Berlusconiho , ale je dlhodobou črtou talianskej politiky.