Berlusconiho veľký návrat

Silvio Berlusconi, Zdroj: Monte Cerignone e dintorni

Silvio Berlusconi vyhral víkendové parlamentné voľby v Taliansku. Je to jeho tretí triumf počas 15-ročnej politickej kariéry. Víťazná volebná koalícia PDL (Popolo Della Liberta) doterajšieho lídra opozície obsadí väčšinu kresiel v oboch komorách parlamentu.

Priaznivý volebný výsledok dosiahla aj Lega Nord (Liga severu) Umberta Bossiho. Kandidovala ako súčasť Berlusconiho koalície PDL, čím jej pomohla významne posilniť voličskú základňu.

Komunistom a Zeleným sa nepodarilo prekročiť prah zvoliteľnosti. Po prvýkrát od pádu fašizmu sa tak ani jedna zo strán nedostane do žiadnej z komôr parlamentu.

Druhým najsilnejším zoskupením sa stala centristicko-ľavicová koalícia Waltera Veltroniho, ktorý ale výrazne zaostal za Berlusconiho ziskom. Bývalý primátor Ríma sa považuje za človeka, ktorý prispel k postupnému odstráneniu roztrieštenosti straníckeho systému v Taliansku. Zlúčenie jeho Ľavicových demokratov s inými stredo-ľavými stranami vyvolalo vlnu zlučovania aj v iných politických táboroch.

Výsledkom uplynulého straníckeho vývoja a posledných volieb je zníženie priemerného počtu strán. Parlament v Taliansku sa tak priblíži európskym „štandardom.“

Silvio Berlusconi oznámil včera večer niekoľko svojich prvých krokov:

  • Jeho vláda sa zoštíhli. V porovnaní s 26 členmi kabinetu Romana Prodiho bude mať Berlusconiho tím 12 členov.
  • Francovi Frattinimu, podpredsedovi Európskej komisie zodpovednému za spravodlivosť a vnútorné veci, budúci premiér prisľúbil post ministra zahraničia. Frattini tento úrad zastával už počas predošlej Berlusconiho vlády v rokoch 2001 – 2005.
  • Za svoje prvé priority označil vyriešenie krízy s likvidáciou odpadov v regióne Campania a predaj problémového štátneho leteckého dopravcu Alitalia.
  • Post ministra hospodárstva obsadí minister z obdobia 2001 – 2005, Giulio Tremonti. Počas svojho predošlého funkčného obdobia sa stal známym ako iniciátor nových obchodných bariér s cieľom ochrániť európsky priemysel a trh práce. Je pravdepodobné, že kvôli svojim názorom sa dostane do konfliktu so súčasnou ekonomicky liberálnejšou Európskou komisiou.

Pozície

Joseph Daul, šéf frakcie EPP-ED v Európskom parlamente, vníma víťazstvo pravice v Taliansku ako „hlboké zadosťučinenie.“ Povedal: „Srdečne gratulujem Silviovi Berlusconimu k naozaj jasnému víťazstvu PDL a MPA. Vyjadrením masovej dôvery PDL Taliani volili zmenu.“

Poul Nyrup Rasmussen, šéf frakcie PES, si myslí, že „návrat Berlusconiho nevytvára nádej ani pre Taliansko, ani pre Európu.“ Dodal, že „vláda závislá na extrémistickej Ligy severu je alarmujúcou vyhliadkou a medzinárodnej reputácii Talianska nič nepridá.“