Bersani musí rokovať s Berlusconim

Zdroj: REUTERS

„Pravda je taká, že sme vo veľmi vážnej situácii… potrebujeme vládu, ktorá bude robiť zázraky,“ povedal Bersani po konzultáciách s odborovými zväzmi.

Prezident republiky Giorgio Napolitano, ktorému obdobie v úrade končí už v máji, vyzval na vytvorenie takzvanej veľkej koalície ešte 22. marca. Bersaniho poveril, aby v parlamente získal dostatočnú podporu. 

Stredoľavý blok, ktorý získal väčšinu v dolnej komore, no nie v Senáte, opakovane odmietol spoluprácu s Berlusconiho stranou Ľud slobody (PDL).

Berlusconi v pondelok zopakoval, že má záujem byť súčasťou akejkoľvek novej talianskej vlády. Bersani zatiaľ ale nesignalizuje zmenu v postoji nejsť do vlády s mediálnym magnátom Berlusconim.

Bersaniho Demokratická strana (PD) má len veľmi málo iných možností. Tretia najväčšia ekonomika eurozóny tak nateraz zostáva bez vlády. Patový stav navyše ohrozuje celú menovú úniu, ktorá je otrasená súčasnou situáciou na Cypre.

Dohadovanie v Ríme

Bersani sa má v Ríme stretnúť s Berlusconiho zástupcami. Povedie ich Angelino Alfano, predseda strany Ľud slobody (PDL).

Silvio Berlusconi rezignoval z postu premiéra ku koncu roka 2011 pre osobné škandály a narastajúce ekonomické problémy.

Dlhoročný bývalý predseda vlády v pondelok vyhlásil, že by Demokratická strana mala jeho strane prenechať výber budúceho prezidenta, ktorý v úrade nahradí 87-ročného socialistu, Napolitana.

„Je to jednoduché, buď Demokratická strana zmení svoj postoj a bude mať záujem byť súčasťou vlády s PDL, aby sme naštartovali ekonomiku, a bude deklarovať, že je pripravená zvoliť za prezidenta umierneného kandidáta, alebo sa vrátime späť a pôjdeme znova voliť,“ povedal Berlusconi v rozhovore pre jeho vlastný televízny kanál Canale 5.

Populistické Hnutie piatich hviezd Bersaniho priateľskú ponuku odmietlo. Strana, ktorú vedie bývalý komik Beppe Grillo, hovorí, že sa nechce spájať so skorumpovanými stranami stredného prúdu.

PD ale napriek tomu neláka ani Berlusconiho ponuka.

„Naša skúsenosť je negatívna z jednoduchého dôvodu. Čo sme videli bolo, že v konečnom dôsledku myslel Berlusconi iba na svoje záujmy,“ povedal v televízii SkyTG24 člen Demokratickej strany.

„Veľmi dobre vieme, že deň po voľbách môžete vymazať všetko, čo sa tu za posledných dvadsať rokov dialo, to je čistá propaganda“, dodal.

Rešpektovaná osoba zvonka

Ak Bersani nebude schopný vytvoriť koalíciu, Napolitano môže ešte osloviť rešpektovanú osobu mimo systému hlavných strán, aby sa pokúsil sformovať širokú vládu. Ďalšia možnosť je návrat Talianov k urnám.

Európski a medzinárodní investori pozorne sledujú politický vývoj. Zatiaľ sa však neobjavili náznaky paniky aká postihla trhy keď uprostred dlhovej krízy  rezignoval Berlusconi.

Problémy ale pretrvávajú v celej krajine. Taliansko je v recesii s rekordnou nezamestnanosťou, najmä medzi mladými ľuďmi, a verejným dlhom vo výške 2 biliónov eur. To všetko robí krajinu  mimoriadne zraniteľnou pre zmenu nálad na trhoch s dlhopismi.