Britské voľby: Cameron stavia na euroskeptikov

foto: šéf konzervatívcov a možný budúci britský premiér David Cameron

Včerajšia televízna diskusia medzi lídrami hlavných britských strán – Davidom Cameronom (konzervatívci), Gordonom Brownom (labouristi) a Nickom Cleggom (liberálni demokrati) sa venovala aj Európe. Nádejný premiér David Cameron stavil na „starý dobrý“ euroskeptizmus.

Líder toryovcov vyhlásil, že jeho oponenti „proste pristúpia na všetko, čo príde z Bruselu, a nebránia krajinu“.

Pre lídrov toryovcov je európska otázka tradične ťažkým orieškom. Musia hľadať citlivú rovnováhu medzi snahou uspokojiť silné euroskeptické krídlo v strane, a udržiavaním dobrých vzťahov s konzervatívnymi stranami v Európe.

Po európskych voľbách v roku 2009 Cameron vyviedol toryovcov z konzervatívnej stredo-pravej EPP-ED, ktorá bola pre Britov príliš eurooptimistická. Pre mnohých pozorovateľov to bolo potvrdením jeho euroskeptizmu. Kritici tvrdili, že tým toryovcov poškodil, keďže stratili vplyv v najsilnejšej politickej rovine v Únii.

Následne sa stali britskí konzervatívci hlavným iniciátorom vzniku novej euroskeptickej skupiny v EP, Európskej konzervatívnej a reformnej skupiny (ECR). Čelia však neustálej kritike za údajne extrémistické názory ostatných partnerov.

Výmena obvinení

Práve tento bod použili v diskusii Gordon Brown a Nick Clegg. Líder labouristov Camerona obvinil, že sa spojil so skupinou „pravicových extrémistov“, podľa Clegga sedia torryovci v aliancii s „bandou hlupákov a homofóbov, ktorí popierajú klimatické zmeny“.

Brown tak obvinil konzervatívneho lídra že je „protieurópsky“ a chce „malú Britániu“, izolovanú a oslabenú na medzinárodnej scéne. „Už nikdy nesmieme byť prázdnym kreslom v Európe“.

Aj líder liberálnych demokratov Clegg vyhlásil, že „chceme v Európe viesť, nie sedieť na okraji“. „Keď sme v Európe spolu, naša sila je väčšia, než zodpovedá našej veľkosti.“

Cameron sa však označil za „nezmysel“ tvrdenie, že konzervatívna vláda privedie Britániu do izolácie. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkel bránia záujmy svojich krajín v Európe, nie sú však izolovaní, tvrdil divákom.

„No vy ste odišli od Sarkozyho a šli s pravicovými extrémistami“, odpovedal Brown.

Cameron zas súčasného premiéra obvinil z odovzdania priveľa právomocí Bruselu. Toryovci ich chcú údajne „získať… späť“, čím opäť oživil špekulácie o tom, že sa konzervatívna vláda pokúsi získať výnimky vo viacerých oblastiach.

Cameron tiež napadol britského premiéra za nedodržanie sľubu, že sa o Lisabonskej zmluve bude hlasovať v referende. „Ľudia sa cítia podvedení“, tvrdil. Liberálov a labouristov obvinil, že sa nezaujímajú o názor ľudí. „Úprimne povedané, od tých dvoch vlastne počujete, neverte ľuďom. Nepýtajte sa ich na názor, keď predávate kompetencie z Westminsteru do Bruselu.“

Prieskumy nerozhodné

Prieskumy naznačujú, že včerajšia diskusia nemala tak jasného víťaza, ako predchádzajúca vo štvrtok minulý týždeň. O víťazstve v nej mohol hovoriť Clegg i Cameron, Bron si zas zo všetkých troch najviac zlepšil osobnú popularitu.

Tretia diskusia, o ekonomických otázkach, sa bude konať vo štvrtok na budúci týždeň na BBC One.

Parlament bez väčšiny?

Ak by sme mali veriť prieskumom verejnej mienky, v budúcom britskom parlamente nebude mať žiadna strana väčšinu, čo by bola historicky výnimočná situácia. Vláda by musela byť buď menšinová, alebo koaličná.

Labouristi sa už začali uchádzať o spojenectvo liberálnych demokratov. Ich koalícia by dokázala vyrvať vládu z ruky konzervatívcom aj napriek tomu, že by boli v parlamente najsilnejší.