Britské voľby nemajú jasného víťaza

foto: líder konzervatívcov David Cameron

Konzervatívna strana na čele s Davidom Cameronom získala vo štvrtkových voľbách po zrátaní hlasov zo všetkých 650 okrskov spolu 306 kresiel, čím si výrazne polepšila. Na vytvorenie väčšinovej vlády im však stále chýba 20 kresiel. Doterajšia vládnuca labouristická strana získala 258 kresiel a liberálni demokrati 57 kresiel.

Parlament bez nadpolovičnej väčšiny

Napriek faktu, že konzervatívci sa stali najväčšou stranou nového britského parlamentu, nemusia sa stať vládnucou stranou. Rozhodovať budú zákulisné dohody jednotlivých strán- čo je stav, ku ktorému v krajine nedošlo od roku 1974, a kde má miernu výhodu strana Labouristov.

Ako totiž uvádza BBC, „labouristi stratili mnoho kresiel, ale ešte nestratili to premiérske“. Podľa tamojšieho vládneho systému aj po voľbách v prípade, že ani jedna strana nezíska väčšinu, vládne premiér. Gordon Brown má tak ako prvý právo vyjednávať s ostatnými stranami a dohadovať sa o možnom vytvorení koalície. Ten po tom, ako sa mu podarilo obhájiť víťazstvo vo svojom vlastnom okrsku povedal, že jeho „povinnosťou“ bude postarať sa o to, aby mala Británia „silnú a zásadovú vládu“- podľa Wall Street Journal tým Brown naznačil, že boj o premiérske kreslo nevzdá.

Podľa lídra konzervatívcov je však po voľbách „jasné, že labouristická vláda stratila mandát na vedenie krajiny“ a že krajina „chce zmenu a tá si bude vyžadovať nové vedenie,“ cituje CNN.

Pre lídrov oboch najväčších strán bude kľúčové získať si na svoju stranu Liberálnych demokratov na čele s Nickom Cleggom. To by sa ale pre konzervatívcov mohlo ukázať ako mierne problematické. Dôvodom je pomerne odlišná politika oboch strán v kľúčových oblastiach: ekonomike, imigrácii, ale aj v názore na Európsku úniu.

Očakáva sa, že Cameron začne najprv vyjednávať s menšími stranami v parlamente, napríklad s unionistami zo Severného Írska.

Ak sa David Cameron stane britským premiérom, krajinu podľa predvolebného programu čakajú podstatné zmeny na domácej scéne aj v zahraničí. Konzervatívna strana je známa svojim euroskeptickým postojom, čo by podľa niektorých mohlo oslabiť v prípade jej vlády pozíciu Británie v Európskej únii.

Pre labouristov by to naopak prinieslo koniec trinásťročnej vlády, ktorá „začala nadšeným optimizmom a takzvaným Novým labouristickým hnutím a skončila by nakoniec uprostred svetovej finančnej krízy a po sérii škandálov a špinavých vnútrostraníckych bojov,“ uvádza Wall Street Journal.

Konečným termínom, dokedy by sa strany mali dohodnúť je 25. mája, kedy britská kráľovná tradične prednáša v parlamente svoj prejav.

Problémy s hlasovaním

Volebné miestnosti sa v Británii zavreli vo štvrtok presne o desiatej hodine večer miestneho času. Niektoré z nich síce dovolili hlasovanie aj po určenej hodine, ale podľa médií sa tisíckam ľudí nepodarilo odovzdať svoje hlasy načas. Jedna volebná stanica v Liverpoole dokonca nemala dostatok hlasovacích lístkov.

Na mnohých miestach sa tvorili dlhé rady, pričom sa čakalo aj tri hodiny.