Britským premiérom sa stal David Cameron

zdroj: conservativeparty (Flickr)

Päť dní po voľbách sa toryovci a liberáli dohodli na spoločnej vláde. Prvou úlohou tohto nezvyklého partnerstva bude ozdraviť verejné financie, ktoré trápi rekordný deficit, ktorý sa blíži 11 % HDP.

Trhy zareagovali na vytvorenie vlády vedenej konzervatívcami pozitívne v očakávaní škrtania výdavkov.

Žiadne ilúzie

„Bude to náročná a tvrdá práca, koalícia bude čeliť mnohým neľahkým problémom. Verím, že spolu dokážeme zabezpečiť silnú a stabilnú vládu, ktorú naša krajina potrebuje“, povedal David Cameron vo svojom prvom vystúpení v pozícii premiéra.

Liberálni demokrati oslavujú po desťaročiach strávených v tieni konzervatívcov a labouristov návrata do vládnej politiky. 

„Samozrejme, že nastanú problémy, budú tu strety názorov. Vždy sa ale budem zo všetkých síl snažiť, aby som dokázal, že nová politika nie len že je možná, ale je aj lepšia“, povedal líder Liberálnych demokratov Nick Clegg, ktorý bude v britskej vláde zastávať funkciu podpredsedu.

Dohoda bola podpísaná v noci na dnes. Najmladší britský premiér od roku 1812, 43-ročný David Cameron je ešte o niekoľko mesiacov mladší ako bol Tony Blair, keď sa v roku 1997 ujal moci. V minulosti pôsobil Cameron v oblasti public relations. Konzervatívnu stranu posunul viac do stredu, hlavne v oblasti obrany štátom podporovaného zdravotníctva a osvojil si aj tému ochrany životného prostredia.

Nick Clegg je v rovnakom veku ako Cameron. Spoločného majú toho viac. Cameron je synom burzového makléra a študoval na prestížnej Eton College. Clegg je synom bankára, ktorému sa tiež dostalo súkromného vzdelania. Na univerzitu chodil Cameron na Oxford, Clegg na Cambridge.

Clegg do britskej politiky vstúpil v roku 2005, lídrom strany sa stal do dvoch rokov. Jeho matka je Holanďanka, otec je polovičný Rus. Jeho manželka je právnička, pôvodom zo Španielska. Je najviac naklonený európskej integrácii z lídrov troch najväčších strán a hovorí piatimi jazykmi.

Bol poradcom Európskej komisie, neskôr sa stal poslancom Európskeho parlamentu (1999-2004). V oblasti politík majú Liberálni demokrati viac spoločného s labouristami, no z rozhovorov s nimi rýchlo zišlo.

Osbourne bude šéfovať financiám

Vrátane Clegga bude v konzervatívcami vedenej vláde päť postov patriť liberálom. Ich mená zatiaľ nie sú známe. Zdroje z prostredia konzervatívcov uviedli, že strany sa dohodli na podstatnom urýchlení plánov na zníženie deficitu. Zamerať sa pri tom chcú skôr na obmedzenie verejných výdavkov ako na zvyšovanie daní.

Ministrom financí by sa podľa niektorých informácií mal stať George Osbourne, blízky Cameronov priateľ a spojenec. Niektorí však o ňom pochybujú, tvrdia že je príliš neskúsený na to, aby prebral ekonomiku v najhoršej recesii od druhej svetovej vojny. Ministrom zahraničia sa podľa očakávaní stane jeden z hlavných vyjednávačov dohody s liberálmi William Hague.

Brown sa porúčal

Gordon Brown v emotívnom rozlúčkovom prejave za prítomnosti svojej manželky a detí vyhlásil, že je len a len jeho chybou, že sa labouristom nepodarilo získať väčšinu. Dodal ale, že bolo pre neho „privilégiom slúžiť“.

Držiac za ruky svojich synov povedal, že práca na Downing Street č. 10 bola pre neho druhou najradostnejšou prácou jeho života, kedže prvou je byť manželom a otcom. Šokoval svoju stranu, keď oznámil, že spolu sk kreslom šéfa strany okamžite opúšťa aj parlament. Líderkou labouristov sa tak dočasne stáva podpredsedníčka strany Harriet Harman.

Británia sa drží mimo, Francúzom sa to nepáči

Ostrej ktritike podrobil Veľkú Britániu za neúčasť na záchrannom mechanizme eurozóny francúzsky šéf finančného regulačného úradu a bývalý minister pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet. Pre rádio Europe 1 povedal, že keď – teda nie ak – sa britská libra stane terčom útoku na finančných trhoch, Londýn v tom ostane sám.

„Angličania sa úplne určite stanú terčom útoku aj v dôsledku politických problémov, v ktorých sa nachádzajú. Pomôžte si sami, aj nebesá vám pomôžu… Ak nechcete ukázať solidaritu s eurozónou, počkajte a uvidíte čo sa stane mimo nej“, povedal Jouyet, blízky prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu.

Británia síce nie je členom eurozóny, iné krajiny ako Švédsko a Poľsko, ktoré euro zatiaľ tiež nepoužívajú sa do stabilizačného mechanizmu zapojili.

EurActiv/Reuters