Brusel veľké zmeny od novej vlády v Londýne nečaká

Podujatie, na ktorom traja experti hodnotili implikácie britských volieb hostil bruselský think-tank Centre for European Studies (CEPS).

Vo Veľkej Británii budú mať po rokoch tzv. vysiaci parlament („hung parliament“), v ktorom žiadna strana nemá väčšinu a preto nemá automaticky právo vládnuť. Hoci majú konzervatívci o 90 kresiel viac ako druhí labouristi, menšinová alebo koaličná vláda vznikne na základe krížových rokovaní medzi stranami.

Odborník na Konzervatívnu stranu a prednášajúci na Sussexskej univerzite Tim Bale tvrdí, že to, že žiadna stana nemá väčšinu môže byť síce zlá správa pre Britániu, no zároveň pozitívna správa pre EÚ, ktorá sa najviac obávala hlboko euroskeptickej toryovskej vlády.

Bale nevylúčil možnosť dohody medzi labouristami a Liberálnymi demokratmi ak rokovania Cameron –Clegg nesplnia predstavy niektorého z nich.  Pokiaľ ide o možnosť dohody liberálov a konzervatívcov je skôr skeptický.

David Rennie, šéf bruselskej redakcie britského týždenníka Economist pripomenul, že vedenie konzervatívcov je bezpochyby naladené antieurópsky, no aj konzervatívcami vedená vláda bude mať toho na robote príliš veľa a príliš ich bude zamestnávať ekonomická situácia, než aby vyhľadávali spory s Bruselom.

Rennie ale špekuluje o možnosti konfrontácie v prípade, že by malo dôjsť k zachraňovaniu ďalšej krajiny EÚ v štýle Grécka.  Británia, ktorá sleduje dianie okolo pomoci Aténam zpoza kanála La Manche, by asi nemohla držať bokom a nepreukázať žiadnu solidaritiu ak by išlo o Portugalsko či Španielsko.

Mieru euroskepticizmu toryovcov podľa Davida Healyho, konzultanta v Burston-Marsteller a bývalého vysokopostaveného úradníka v Európskom parlamente, ukazuje aj to, že len traja poslanci hlasovali za Lisabonskú zmluvu.

Napriek tomu sa domnieva, že vedená na čele s Cameronom zaujme voči Bruselu podobný postoj ako predchádzajúce britské vlády – bude sa snažiť o efektívnu obhajobu národných záujmov s viditeľnými výsledkami.