Brusel víta Klausovo znovuzvolenie

Krátka správa

Václav Klaus porazil svojho protikandidáta Jana Švejnara pomerom hlasov 141:111 a bude spravovať prezidentský úrad ČR aj v najbližšom funkčnom období. Pro-európsky kandidát Švejnar, ktorý je aj americkým občanom, uznal víťazstvo svojho konzervatívneho konkurenta.

Predseda Komisie José Manuel Barroso poslal Klausovi svoju „najsrdečnejšiu gratuláciu“. Uvádza v nej, že sa teší na vzájomnú spoluprácu smerom „k budovaniu európskeho projektu.“

„Vaše víťazstvo prichádza v rozhodujúcom čase, kedy sa Česká republika pripravuje na prevzatie predsedníctva Rady“, stojí v Barrosovej gratulácii. Predseda Komisie ďalej vyjadruje nádej, že prezident sa bude aj naďalej zapájať do úsilia o ochranu európskych hodnôt a prispeje k tomu, aby Európa dokázala čeliť súčasným výzvam.

Český prezident je v európskych kruhoch známy svojím záporným postojom k pôvodnému návrhu Ústavy. Lisabonskú zmluvu podpisoval so značnou rezervovanosťou. Klimatické zmeny, ktoré stoja v centre politiky EÚ, označil v minulosti za „mýtus“.

Klausovo znovuzvolenie rozprúdilo diskusie o miere jeho euroskeptickosti. Mienkotvorný denník Financial Times ho priamo v nadpise svojho článku označuje za „euroskeptika“. Vyčíta mu názor, že českú korunu treba udržať ako platidlo čo najdlhšie. Na druhej strane skupina európskych poslancov EPP-ED vníma českého prezidenta ako Európana. Poukazuje, že to bol práve on, kto ako premiér požiadal o členstvo krajiny v EÚ.

Joseph Daul, predseda EPP-ED, povedal, že parlamentná frakcia je pripravená spolupracovať s prezidentom Václavom Klausom a premiérom Mirkom Topolánkom na prípravách Českého predsedníctva. Krajina bude predsedať Rade v prvom polroku 2009.

Český prezident má podľa ústavy reprezentačnú funkciu. Výkonná moc je sústredené prevažne v rukách premiéra a jeho vlády. Jeho slovo má ale značnú váhu. Spôsobuje to skutočnosť, že na tomto poste sa doteraz vystriedali dve silné osobnosti verejného života – bývalý disident Václav Havel a súčasný „otec štátnosti“ a ekonóm Václav Klaus.