Bulharskí zločinci sa chránia kandidatúrou do EP

Portál Mediapool informoval, že 27. mája súd v Sofii prerušil stíhanie Alexandra Tomova, obvineného z defraudácie miliónov eur a z falšovania dokumentov. Dôvodom je jeho registrácia na kandidátke jeho vlastnej strany "Bulharskej sociálnej demokracie" do európskych aj národných volieb.

Tomov je bývalý politik, ktorý presedlal na biznis. Počas svojho pôsobenia vo funkcii veľkej metalurgickej továrne Kremikovtsi priviedol spoločnosť ku krachu. Bol tiež prezidentom futbalového klubu CSKA, ktorý podobne pod jeho vedením skolaboval.

Tomovova strana je tzv. „stranou duchov“, tvrdia politickí analytici. Nič to ale nemení na fakte, že aj v prípade ak Tomov nebude zvolený v európskych voľbách, pokoj od akékoľvek stíhania bude mať až do jesene pretože bude naďalej figurovať ako kandidát do národných volieb. Štatút kandidáta vo voľbách mu podľa bulharského práva zaručuje imunitu.

Bulharské súdnictvo je tŕňom v oku Európskej komisii, ktorá situáciu v krajine monitoruje, čo bolo zároveň podmienkou pristúpenia Bulharska (i Rumunska) k EÚ. Komisia si vo svojich hodnotiacich správach všíma, že počas dlhých súdnych procesov na bulharských súdoch „miznú dôkazy“ a svedkovia „zabúdajú, čo videli“.

Ďalším kandidátom na kandidátke sociálnej demokracie je majiteľ iného futbalového klubu Ivajlo Derajev. Polícia ho stíhala za to, že spôsobil smrť dvoch ľudí jazdou pod vplyvom alkoholu a za tunelovanie fabriky v Burgase.

Derajev je päťkou na kandidátke. Ústredná volebná komisia ho najprv odmietla zaregistrovať, prostredníctvom súdneho rozhodnutia sa mu však podarilo toto rozhodnutie zmeniť.

Zoznam pochybných kandidátov tu nekončí. Dvaja biznismeni z Varny a istý Hristo Danov, ktorí boli zadržaní za pranie špinavých peňazí a obvinení z organizovania zločineckej skupiny sa registrovali ako kandidáti v národných voľbách za stranu Únia bulharských patriotov, ďalšej „strany duchov“. Ústredná volebná komisia 27. mája odobrila ich registráciu, následkom čoho sa očakáva ich prepustenie z väzby v priebehu niekoľkých dní.