Česko sa preberá z politického bezvedomia

 

Krátka správa

Stredopravá Občianska demokratická strana (ODS) Mirka Topolánka je víťazom parlamentných volieb zo začiatku júna, no ani spolu s ostatnými pravicovými stranami nedosiahla potrebnú väčšinu na zostavenie vládnej koalície, ktorá by získala podporu parlamentu.

Podľa platných pravidiel mohla predchádzajúca sociálnodemokratická vláda pod vedením Jiřího Paroubka rezignovať až v stredu 16. augusta, deň po tom, čo sa poslancom na siedmy pokus od volieb podarilo zvoliť si predsedu.

Nový konzervatívny premiér teraz musí zostaviť svoj vládny kabinet a získať podporu parlamentu. Vďaka blokovacím právomociam ľavicovej opozície to bude mimoriadne ťažké.

Novopečený premiér Topolánek naznačil, že sa do týždňa pokúsi získať podporu pre menšinový kabinet pod vedením ODS, a sociálni demokrati ako druhá najsilnejšia strana vyhlásili, že túto alternatívu možno podporia, ak bude vládny program a rozdelenie ministerských postov zodpovedať ich kľúčovým požiadavkám.

Topolánek tiež vyhlásil, že by rád stál na čele vlády, za ktorú sa „Česi nebudú musieť hanbiť pred Európou.“ Dodal, že vyriešenie súčasnej politickej krízy je kľúčové aj pre prípravy Prahy na polročné predsedníctvo EÚ, ktoré krajinu čaká v roku 2009.

Niektorí analytici však pochybujú, že menšinový kabinet by mohol vydržať, pretože ODS plánuje zavedenie niekoľkých ekonomických reforiem, ktoré sociálni demokrati už odmietli. Presne päťdesiatpercentné rozdelenie parlamentu podľa nich znemožní priechodnosť reforiem.