Českú politickú mapu prepisujú nové strany

foto: Bývalý český minister zahraničných vecí a predseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg odpovedá na otázky novinárov v centrále strany v Prahe 29. mája 2010.

Volebné výsledky v Čechách priniesli tie „najneočakávanejšie výsledky“ a „obrovské zemetrasenie“ na českej politickej scéne. Týmito slovami reagovali tamojšie médiá na voľby keď už bolo jasné, že víťazná ČSSD nebude mať s kým vytvoriť novú vládu.

Stredoľavicoví Sociálni demokrati síce získali 22 percent všetkých hlasov, ale predvolebné prieskumy im pripisovali o osem percent viac. Následne po oznámení volebných výsledkov rezignoval šéf strany ČSSD Jiří Paroubek na svoju funkciu. Hneď po jeho rezignácii zástupca predsedu Bohuslav Sobotka, ktorý mal pozíciu vyjednávača s inými politickými stranami vyhlásil, že neverí, že sa mu podarí vytvoriť koalíciu pod vedením ČSSD. „Ak hovoríme o tom, kto by mal byť zodpovedný za vytvorenie ďalšej vlády, myslím, že by to mal byť niekto, kto to reálne aj je schopný vykonať. Naše šance sú pomerne malé,“ povedal Sobotka.

Jasná väčšina

Naopak, líder stredopravicovej ODS Per Nečas, ktorého strana si zaistila približne 20 percent všetkých hlasov, okamžite začal vyjednávania so stredopracovou stranou Věci veřejné a konzervatívnou stranou TOP 09. V prípade koalície budú mať strany 118 kresiel v 200- člennej Dolnej snemovni.

TOP 09 je nová strana, ktorú v júni 2009 vytvoril Miroslav Kalousek, bývalý predseda strany KDU- ČSL a český minister financií v rokoch 2007 až 2009. Lídrom TOP 09 sa stal zasa bývalý tamojší minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Novej strane predvolebné prieskumy pripisovali približne osem percent, ale podarilo sa im získať 16,7 percenta, čím si zabezpečili 41 kresiel v novom parlamente.

Věci veřejné zasa založil novinár a publicista Radek John, a strane sa so ziskom takmer 11 percent hlasov podarilo si zabezpečiť 24 kresiel v Dolnej snemovni.

„Tieto diskusie, ktoré sú zatiaľ neformálne, potvrdili spoločnú vôľu našich strán spolupracovať na tomto projekte,“ povedal Nečas.

Ak sa týmto trom stranám podarí vytvoriť vládu, budú mať zabezpečenú najväčšiu väčšinu hlasov od vzniku krajinu v roku 1993.

Prezident Václav Klaus, ktorý vymenúva premiéra, si pozval na k sebe na stretnutie jednotlivo lídrov všetkých strán. Podľa zvykov požiada prezident lídra najväčšej strany, aby rokoval o budúcej vláde. Tento krát by sa však Klaus mohol obrátiť s touto prosbou priamo na Nečasa.

Spoločenská zmena

Podľa českej tlače dochádza v spoločnosti k významným zmenám, keďže dve tradičné a najväčšie strany (ODS a ČSSD) stratili mnohých voličov, ktorí uprednostnili skôr neznáme strany. Dôvodom sú najmä preukázané, ale aj nepreukázané korupčné škandály.

Politickí komentátori sa zhodujú, že na výsledok mohli vo veľkej miere ovplyvniť aj mladí ľudia a sociálne médiá.

Vďaka preferenčným hlasom navyše mnohí súčasní poslanci obviňovaní z netransparentného, či dokonca korupčného správania, nedostali potrebný počet krúžkov na to, aby si zabezpečili kreslo v parlamente. Jedným z nich je aj politický mohykán a podpredseda ODS Ivan Langer.

Naopak, mnohým kandidátom sa podarilo pomocou internetu a sietí ako Facebook získať si sympatie voličov a dostať sa tak z posledných miest kandidátky až do Poslaneckej snemovne.

Svoju úlohu v českých voľbách zohrala aj grécka kríza, keďže niektorí mobilizovali proti vízii väčších verejných výdavkov, ktoré vnímali ako krok bližšie k súčasnej situácii v Grécku.

Nečasova kampaň sa ukázala byť nakoniec hrou na tú právnu nôtu. ODS tvrdila, že plánuje znížiť míňanie ministerstiev, posvietiť si na zneužívanie sociálneho systému a zobrať dávky v nezamestnanosti tým, ktorí sa odmietajú preškoliť alebo zamestnať.

Stredopravicovú vládu by privítali aj finančné trhy, pretože podľa investorov je takáto vláda najlepšia na presadenie potrebných reforiem v krajine, informuje agentúra Reuters.

Postoje

Šéf ľudovcov v Európskom parlamente Joseph Daul k českým voľbám povedal: „Som sklamaní, že sa českým Kresťanským demokratom (KDU- ČSL) pod vedením Cyrila Svobodu nepodarilo dostať do českého parlamentu. Vždy sme si stranu vážili pre ich oddanosť európskym záležitostiam a ich rozhodnosť. Výsledky volieb sa však nedajú interpretovať inak ako koniec kresťansko- demokratickej politiky v Čechách.“

KDU- ČSL sa podarilo získať len 4,4 percenta hlasov, čo zapríčinilo, že strana sa ocitla pred prahom zvoliteľnosti.

„Vítam fakt, že stredopravicové vlády pravdepodobne po mnohých mesiacoch nestability vytvoria novú vládu. Od tej očakávam, že bude tvoriť realistické politiky v oblasti rozpočtového deficitu a uskutoční nevyhnutné reformy. Českí voliči sa správali zodpovedne a neuverili nerealistickým a nezodpovedným sľubom socialistov a komunistov,“ uzatrvára Daul.