Čierna Hora si znovuzvolila prezidenta

Obyvatelia Čiernej Hory si v nedeľu (6. apríla) volili svojho prezidenta. Ako informovala agentúra AP, výsledky sú nasledovné:

  • Víťazom sa stal súčasný prezident Filip Vujanovič, ktorý sa považuje za pro-európskeho. Získal 51,4% hlasov.
  • Na druhom mieste skončil Andrija Mandič so ziskom 20,4% hlasov. Je známy svojim kladným postojom k Srbsku.
  • Liberálny kandidát Nebojsa Medojevič získal hlasy 15,7% obyvateľov.

Hlavnou témou volieb boli vzťahy so Srbskom. Čierna Hora vystúpila z federácie s ním v máji 2006 a prezidentské voľby boli od tohto času vôbec prvými v krajine. Téma je aktuálna aj v kontexte nedávneho vyhlásenia nezávislosti Kosova.

Vujanovič sa na rozdiel od svojich kandidátov snaží nájsť medzi témami Srbsko a EÚ kompromis. Je za približovanie sa Spoločenstvu a budúce členstvo Čiernej Hory v ňom, no súčasne odmieta uznať nezávislosť Kosova. Obáva sa zhoršenia vzťahov s Belehradom. Vo svojom úrade je od roku 2003.

Čierna Hora podpísala s EÚ Stabilizačnú a asociačnú dohodu na jeseň minulého roka (EurActiv 16/10/07). Tento krok sa považuje za základný kameň neskoršieho úplného členstva v Únii. Očakáva sa, že rozhovory o vstupe sa začnú v priebehu najbližších rokov.

Rakúska ministerka zahraničia, Ursula Plassnick, pre rakúsky denník Der Standard povedala, že vstup všetkých balkánskych krajín do EÚ očakáva do roku 2018.

Hospodárstvo Čiernej Hory prežíva po vystúpení z federácie so Srbskom rozmach. Ekonomika rastie tempom 8% ročne. Do krajiny prišli od roku 2006 priame zahraničné investície v hodnote 1,6 mld. amerických dolárov.