Dcéra rumunského prezidenta by v EP bola za legalizáciu marihuany

Dvadsaťosemročná modelka Elena Basescu, ktorá je nezávislou kandidátkou na poslankyňu Európskeho parlamentu v televíznej diskusii na kanáli Antena 2 vyhlásila, že by bola zvolená do Európskeho parlamentu, pravdepodobne by súhlasila, aby boli ľahké drogy ako kannabis legalizované.

Basescu to zdôvodnila tvrdením, že študovala rok v Spojených štátoch a ľahké drogy boli podľa nej na tamojších kampusoch legálne.

Jej vyjadrenia prebrali všetky rumunské médiá. Zároveň ožil spor v ktorom  Basescu zažalovala noviny, keď o nej minulý rok napísali, že brala drogy. Basecu to poprela a súd vyhrala.

Deň po odvysielaní relácie Basescu dementovala svoje predchádzajúce vyjadrenia. Prezidentova dcéra vyhlásila, že „marihuana by predsa len nemala byť legalizovaná, a to bez ohľadu na to, či je alebo nie je ľahkou drogou a bez ohľadu na to, či jej užávanie vedie k závislosti alebo nie“.

Rumunská sociálnodemokratická strana (PDS) využila tento incident na ostrú kritiku prezidentovej dcéry. „Vyhlásenia Eleny Basescu o legalizácii ľahkých drog pripomínajú tvrdenia jej otca, ktorý v roku 2004 povedal, že každý piaty Rumun je homosexuál“, uviedol hovorca strany pre EurActiv.

Vyjadrenia Basescu označil za "nezodpovedné" a pripomenul, že ľahké drogy sú ilegálne v každej členskej krajine EÚ. Dokonca aj v Holandsku, kde je tolerovaná v tzv. coffee shopoch sa diskutuje o jej zákaze.

PDS je koaličnou stranou spoločne s Demokratickou liberálnou stranou (PDL), ktorá je blízka prezidentovi. Koaliční partneri sú však rivalmi na európskej úrovni. Kým PDL je afiliovaná v skupine EPP-ED, PDS je členom európskych socialistov. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že strany zvedú vo voľbách tesný súboj, preferencie oboch sa pohybujú na úrovni 30 %.

Hlavnou neznámou rumunských eurovolieb je práve to, ako dopadne Elena Basescu. Nádejná europoslankyňa sa najprv pokúšala odštartovať svoju politickú kariéru v mládežníckych štruktúrach strany jej otca. Po kritike sa rozhodla kandidovať ako nezávislá a zozbierala 200 tisíc podpisov na podporu svojej kandidatúry, v čom jej ale výdatne pomáhala práve PDL.