Do eurovolieb z prvého miesta Štefanec aj Csáky

Štefanec, Frešo, Kukan, Zdroj: TASR

SDKÚ-DS povedie do májových eurovolieb jej podpredseda Ivan Štefanec. V sobotňajších (15.2.) straníckych primárnych voľbách porazil svojho jediného súpera europoslanca Eduarda Kukana. Výsledky ešte musí schváliť stranícke prezídium tento týždeň.

Europoslanec Eduard Kukan by mal na kandidátke zaujať druhé miesto. O ďalších kandidátoch budú rozhodovať straníci v primárkach, ktoré by mali byť 8. marca. SDKÚ-DS podľa predsedu strany Pavla Freša dokáže priniesť kompetentných 13 kandidátov a nevie si predstaviť, že by Kukan nebol dvojka na eurokandidátke.

Lídra eurokandidátky volilo vyše 2000 straníkov, teda asi polovica. Štefanec získal 58,2 percenta, Kukan 41,7 percenta. Frešo považuje dvojicu Štefanec a Kukan za dobrý tím a verí, že bude v májových eurovoľbách úspešný. Vyzdvihol ich odbornosť či už v oblasti zahraničnej politiky, alebo ekonomiky.

Eurokandidáti budú stáť v Bruseli podľa Freša aj pred otázkami ako bruselská byrokracia, euroskepticizmus a extrémizmus.

„Myslím si, že obaja sú kompetentní aj v týchto otázkach. Obaja si vedia poradiť s bruselskou byrokraciou, euroskepticizmom a extrémizmom. Myslím si, že je to veľmi silný líderský tím," povedal Frešo, ktorému veľmi záleží na eurovoľbách. Únia je podľa neho jediná alternatíva pre Slovensko.

Štefanec chce v Bruseli chce podporovať európsku integráciu, ale dôraz mieni klásť aj na ochranu slovenských záujmov. Suverenitu by si Slovensko malo podľa neho zachovať napríklad v oblasti priamych daní, či dôchodkov.

Kukan avizoval, že urobí všetko preto, aby obhájil svoj europoslanecký mandát. Chce sa naďalej usilovať o to, aby SDKÚ-DS bola v eurovoľbách úspešná. „Myslím si, že tieto voľby budú dobrou príležitosťou na to, aby SDKÚ-DS ukázala, že má pevné miesto na slovenskej politickej scéne a môže prispieť k posilneniu postavenia Slovenska v EÚ," povedal Kukan.

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Historicky pôjde o tretie eurovoľby na území SR. V posledných, v roku 2009, dosiahla SDKÚ-DS volebný zisk 16,98 percenta (140.426 hlasov) a obsadila dva mandáty v europarlamente. Okrem Kukana si miesto vybojoval aj bývalý hokejový reprezentant Peter Šťastný. Ten už viac kandidovať nechce.

SMK: Lídrom je Pál Csáky, súčasní europoslanci nekandidujú

V sobotu rozhodovala o svojej eurokandiátke aj Republiková rada Strany maďarskej komunity (SMK). Jej lídrom bude Pál Csáky. Rozhodla o tom dnes Republiková rada strany.

„Európsku politiku ovláda výborným spôsobom, je málo ľudí na Slovensku, ktorý takým spôsobom poznajú Európu ako on, keďže bol podpredsedom vlády za túto agendu osem rokov,“ povedal po rokovaní Republikovej rady predseda SMK József Berényi.

SMK stavia 13 kandidátov, pričom ich vekovo volieb ide samostatne. Špekulácie o partnerstve s Most-Híd sa tak nepotvrdili.

Máme naďalej záujem stmeliť voličskú základňu južného Slovenska a predovšetkým voličov maďarskej národnosti aj v prezidentských voľbách a tiež v eurovoľbách. Dúfame, že nás podporia voliči maďarskej národnosti ako stranu, ktorá ponúka jedinú maďarskú kandidátku," vyhlásil Csáky.

Prekvapením je, že na kandidátke nebude ani jeden zo súčasných europoslancov za SMK. Edit Bauer tento týždeň podľa TASR Berényimu oznámila, že nemieni kandidovať. Ďalší europoslanec za SMK Alajos Mészáros sa podľa predsedu strany rozhodol nekandidovať po tom, ako Republiková rada zvolila za lídra kandidátky Pála Csákyho.

Celá kandidátka SMK: Pál Csáky, Iván Farkas, Ákos Horony, István Domin, Gergely Agócs, Dávid Nagy, Gábor Klenovics, Adrianna Gergely Papp, Gábor Foglár, Zoltán Ilko, Flóra Ondová Reiter, Katalin Matuszny, Róbert Králi.

Pozície

„Rozhodnutie členov strany rešpektujem. Ďakujem tým, ktorí sa primárok zúčastnili a prispeli tak k férovej vnútrostraníckej súťaži. Zvlášť sa chcem poďakovať tým, ktorí hlasovali za mňa. Súperovi Ivanovi Štefancovi gratulujem. Ako som povedal už skôr, bude dobrým lídrom,“ reagoval Eduard Kukan na výsledky primáriek.

„Definitívne rozhodnú voliči 24. mája,“ zdôraznil Kukan. „Ja som pripravený vložiť do súboja všetko. Za posledných päť rokov som si v Európskom parlamente vybudoval pevné pozície, na ktorých chcem stavať aj naďalej. Som odhodlaný dokázať, že SDKÚ-DS má pevné postavenie v slovenskej aj európskej politike," doplnil Kukan.

EurActiv.sk/TASR