Domáce témy odsúvajú eurovoľby na druhú koľaj

Pozadie

Deväť štátov Európskej únie spojilo voľby do Európskeho parlamentu s nejakým typom národných volieb – Belgicko, Dánsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta a Spojené kráľovstvo.

V Dánsku bolo vyhlásené referendum o zmene zákona o následníctve dánskeho trónu. Hlasovaním občania rozhodnú, či majú na trón nárok aj ženský dediči.

V troch z najväčších členských štátoch sa zároveň s eurovoľbami konajú regionálne a komunálne voľby: Nemecko, Veľká Británia a Taliansko.

Otázky

„Európske voľby sú zatienené lokálnymi témami“, hovorí Sara Hagemman z European Policy Centre. „Súčasné konanie komunálnych a európskych volieb určite na v eurovoľbách zvýši účasť, ale zároveň od nich odvedie pozornosť“.

  • Dánsko – referendum o následníctve trónu

Vláda v Dánsku naplánovala na deň konania eurovolieb – 7. júna – referendum o tom, či môže byť následníkom trónu žena.

Analytik David Willumsen si nemyslí, že by spojenie eurovolieb a referenda malo mať nejaký vplyv na jeho výsledok z pohľadu niektorej z kandidujúcich strán. Pokiaľ ide o účasť, aby bolo referendum platné účasť musí byť minimálne 40 %. Podľa Willumsena však bude celkový vplyv referenda na eurovoľby „marginálny“.

Portál Politiken.dk uvádza, že Dánsko má zvyčajnú voličskú účasť na referendách okolo 70 až 80 %. Pre porovnanie, 59 % Dánov v prieskume Eurobarometer uviedlo, že "bude určite voliť v európskych voľbách". Čerstvejší prieskum naznačuje, že by to mohlo byť ešte nižšie číslo. V roku 2004 si europoslancov vybralo 47,8 % voličov.

Søren Risbjerg Thomsen, profesor politických vied na univerzite v Aarhus pre EurActiv uviedol, že si nemyslí, že referendum zvýši účasť na eurovoľbách, pretože „väčšina ľudí o ňom nevie“. „Doteraz sme o ňom nehovorili ani v médiách“.

  • Berlusconiho aférka

Taliani budú spolu s európskymi voľbami voliť zástupcov do regionálnych samospráv. Existujú obavy, že tieto voľby podstatne zatienia eurovoľby.

Podľa Ettore Greca, riaditeľ Instituto Affari Internazionali niet pochybností o tom, že regionálne voľby budú mať „podstatný vplyv na účasť“ na eurovoľbách. Zároveň sa budú konať komunálne voľby takmer v polovici talianskych miest.

„Domáce témy prevládajú,“ myslí si Greco. Celoštátne médiá sa sústredia skôr na národné témy, než na európske otázky – predovšetkým na polarizujúcu diskusiu o Berlusconiho údajnej afére s 18-ročnou dievčinou. Volebná kampaň EÚ sa snaží pritiahnuť pozornosť voličov už mesiac, zápasiť ale musí so správami o Berlusconiho rozvode.

  • Veľká Británia žije škandálom s výdavkami poslancov

V Anglicku, Walese, Škótsku a Severnom Írsku občania budú voliť v európskych aj regionálnych voľbách súčasne. Simon Hix z London School of Economics tvrdí, že v takomto scenári sa európske voľby stávajú voľbami druhej kategórie a voliči sú náchylní vytrestať vládu a prípadne dať aj hlas menším stranám.

Philip Whyte, politický expert z Centra pre Európsku reformu z Londýna pre EurActiv povedal, že „pozornosť bola úplne strhnutá“ škandálom členov národného parlamentu.

Whyte tvrdí, že škandál úplne európske voľby zatienil, minimálne v britkej tlači, až do takej miery, „že niekto nevie, že sa takéto voľby konajú“. Myslí si, že aj dopad na účasť bude tomu zodpovedajúci.

Tými, kto bude zo škandálu profitovať je euroskeptická Strana nezávislosti (UK Independence Party), hovorí Whyte. Existuje tiež možnosť, že britskej krajne pravicovej národnej strane (British National Party) sa podarí získať jeden alebo dva mandáty.“

  • Lotyšsko volí podľa kandidátov, nie podľa straníckej príslušnosti

Aj v Lotyšsku sa v čase európskych volieb uskutočnia i komunálne voľby. Aigars Freimanis, riaditeľ konzultačnej spoločnosti Lavijas Fakti, pre EurActiv vyhlásil: „Komunálne voľby sú pre našu verejnosť oveľa dôležitejšie.“ Zdôraznil, že „práve teraz je nezamestnanosť v Lotyšsku hlavnou témou“. Doplnil, že ak i ľudia prácu majú, „pociťujú riziko, že ju stratia“.

Kvalita jednotlivých kandidátov a ich životopis sú pri voľbách do EP dôležitejšie než stranícka príslušnosť, domnieva sa Freimanis. Lotyšskí voliči budú mať v EP v nasledujúcom období osem zástupcov a aj preto je podľa neho potrebné vybrať tých najsilnejších z nich.

Lotyšskí voliči volia s vedomím, že z kandidátky, za ktorú hlasujú, sa do EP dostane „reálne len jeden, maximálne dvaja ľudia zo zoznamu“. To podľa Freimanisa zvyšuje tlak na voľbu podľa kvality kandidáta. „Ak sa ich spýtate, ktorú stranu budú voliť alebo ktorú stranu by volili, zvyčajne odpovedajú, že idú voliť takú alebo onakú osobu,“ dopĺňa.

  • Nemecko už uvažuje o septembrových voľbách

Politické strany v Nemecku sa už pripravujú na všeobecné parlamentné voľby v septembri. Voľby do EP a komunálne voľby, ktoré sa uskutočnia v tento víkend, sa podľa komentátorov pokladajú za testovacie. Takéto prirovnanie však nemecká kancelárka Angela Merkelová odmieta. „To nevystihuje pravdivo dôležitosť Európy,“ vyhlásila pre nemeckú televíziu ARD.

Prieskumy verejnej mienky predpovedajú na 7. júna rekordne nízku účasť. Kancelárka Merkelová sa preto rozhodla voličov mobilizovať i prostredníctvom spoločného stanoviska s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, v ktorom obaja vyzvali voličov, aby hlasovali.

Pokiaľ ide o prístup nemeckých lídrov k otázkam EÚ, nemecké média hovoria o istej zmene. Poukazujú na to, že Merkelová a Sarkozy začali vo svojom spoločnom stanovisku potichu hovoriť o téme rozšírenia. Obaja lídri sú známi pre svoj skeptický postoj k otázke tureckého členstva v EÚ, ale v predvolebnom stanovisku sa tejto citlivej téme vyhli. Keď písali o rozšírení, Turecko priamo nemenovali.

Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi nemeckými obyvateľmi tureckej národnosti, len „10 percent“ z nich by volilo Merkelovej kresťanských demokratov kresťanských socialistov. Aj toto môže byť skutočnosť, ktorú by nemecká kancelárka do septembra rada zmenila; možno tým, že zmierňuje svoj postoj voči Turecku, uzatvárajú komentátori.