Dôsledky bulharských volieb do Európskeho parlamentu

Pozadie

Voľby do EP sa uskutočnili 20. mája 2007. GERB, ktorá bola sformovaná len v roku 2006, porazila všetky tri terajšie vládnuce strany. Borissovova strana dokázala zatieniť aj etablované centristické a pravicové strany – Úniu demokratických síl (UDF) a Demokratov za silné Bulharsko (DSB).

  • Výsledky

Po piatich poslancoch získali GERB a Platforma európskych socialistov. Štyria poslanci Európskeho parlamentu si budú obliekať tričká Hnutia za práva a slobody. Ataka získala 3 a Národné hnutie Simeon II jedného poslanca.

Otázky

21. mája 2007 počas tlačovej konferencie Boiko Borissov naznačil, že by chcel spolupracovať s niektorými členmi Bulharskej socialistickej strany (BSP), vrátane prezidenta Georgija Purvanova. Na druhej strane ale žiada rezignáciu socialistického premiéra Sergeja Staniševa, ktorý je lídrom samotnej BSP a člena vlády Roumena Ovcharova, voči ktorému je vedené vyšetrovania za zneužitie moci a korupciu. Borrisov sa tiež dištancoval od spojitosti jeho elektorátu s voličskou základňou ultranacionalistickej strany Ataka.

Pravicová UDF zvolala na 30. mája 2007 republikový snem, aby prediskutoval príčiny neúspechu vo voľbách do EP. Politickú zodpovednosť za neúspech na seba vzal jej predseda Petar Stojanov, ktorý zo svojho postu rezignoval. Strana je po sneme rozdelená. Zatiaľ čo jedna jej časť presadzuje užšiu spoluprácu s DSB, ostatí vidia cestu v spolupráci s GERB, ktorá sa stala absolútnym víťazom volieb.

Historicky prvé bulharské voľby do EP sú poznamenané nízkou účasťou na úrovni 28,6%. Dôvodom môžu byť nedávne škandály dotýkajúce sa viacerých členov vlády.

Pozície

Boiko Borissov, líder GERB, povedal: „Navrhujem predčasné voľby na leto, pred tým, ako krajina stratí všetko, čo môže. Dvoje súčasne prebiehajúce voľby ušetria verejné financie.“

Premiér Sergej Stanišev, líder BSP: „Strany nedokázali presvedčiť ľudí o potrebe hlasovania a [o potrebe] európskych inštitúcií. Berúc v úvahu pozitívny prístup Bulharska k EÚ, volebná účasť bola nízka. Výsledky nenaplnili naše očakávania, najmä vzhľadom na našu intenzívnu pozitívnu kampaň a silnú kandidátnu listinu. V kampani to negatívne porazilo to pozitívne… v budúcnosti bude BSP pokračovať v kladení dôrazu na otázky ako bulharská jadrová energetika a proces s piatimi bulharskými sestrami v Líbyi. Je taktiež jasné, že Bulharsko má novú silnú opozičnú stranu.“

Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering okomentoval výsledky slovami: „18 bulharských poslancov bude hlasom bulharských občanov a budú reprezentovať ich záujmy v Európskom parlamente.“

Nasledovné kroky

  • 27. jún 2007: Komisia by mala vydať hodnotiacu správu Bulharska. Jej obsahom by malo byť hodnotenie dosiahnutého pokroku v oblastiach: súdna reforma, boj proti korupcii a organizovanej kriminalite.