EĽS-ED chce kontinuitu na Slovensku, Komisia je nad vecou

 

Krátka správa

„Som presvedčený, že významné úspechy stredopravej vlády na Slovensku musia pokračovať,“ vyhlásil predseda Skupiny Európskej ľudovej strany – Európskych demokratov (EĽS-ED), najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente, Hans-Gert Pöttering v reakcii na výsledky predčasných parlamentných volieb 17. júna na Slovensku. „Naši priatelia na Slovensku, najmä Slovenská kresťanskodemokratická únia Mikuláša Dzurindu (SDKÚ), Strana maďarskej koalície Bélu Bugára (SMK) a Kresťanskodemokratické hnutie Pavla Hrušovského (KDH) urobili Slovensko jednou z najúspešnejších krajín strednej Európy,“ vyhlásil Pöttering.

„Skupina EĽS-ED v EP ako skutočný medzinárodný partner verí, že úzka spolupráca medzi jej členskými stranami je kľúčová pre akýkoľvek pred- či povolebný scenár,“ komentoval Pöttering výsledky volieb na Slovensku.

Predseda najvplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente poukázal na skutočnosť, že Slovensko sa za vlády Mikuláša Dzurindu stalo modelom pre politický dialóg, stabilný ekonomický rast a politiku rešpektovania menšín. „Želám našim partnerom na Slovensku plodné rokovania o zostavení budúcej vlády v Bratislave,“ dodal Pöttering.

Európska komisia výsledky volieb v jednotlivých členských krajinách Európskej únie ako vyspelých demokraciách nekomentuje a akceptuje ich. Predseda EK José Manuel Barroso ešte pred voľbami uviedol, že EK bude spolupracovať s vládou, ktorá vzíde z volieb.

„Budeme spolupracovať s tou vládou, ktorú si zvolia slovenskí občania. Je vecou Slovákov zvoliť si svoju vládu,“ vyhlásil Barroso. V súvislosti s možnými povolebnými zmenami v reformnom procese na Slovensku Barroso pripomenul, že všetky štáty majú určité záväzky.