Eurosocialisti začnú hľadať kandidáta na šéfa Komisie

Delegáti sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny nazvanej „Kandidáti 2014“. Jej úlohou bude navrhnúť proces výberu „víťazného kandidáta“, ako aj časový plán tejto procedúry.

Skupina pozostáva z 18 poslancov z celej Európy a jej predsedom bude Ruairi Quinnn, bývalý írsky minister financií, ktorý je dnes poslancom írskeho parlamentu. Nefiguruje v nej žiadny Slovák. Členom PES je zo Slovenska len strana SMER-SD, v jednom z panelov vo Varšave vystupovala europoslankyňa za SMER-SD Katarína Neveďalová. 

„Naším cieľom je vyhrať európske voľby v roku 2014“, píše sa v stanovisku snemu PES. „Výberom spoločného kandidáta chceme znovu angažovať občanov a našich voličov a dodať dôveryhodnosť našim alternatívnym návrhom. (…) kandidát PES na predsedníctvo Európskej komisie spolu s lídrami kandidátok našich členských strán sprostredkujú tento odkaz európskym občanom“.

Takýto postup korešponduje s tým, za čo už mesiace vedie kampaň skupina eurosocialitov, ktorí žiadajú, aby sa kandidát strany na vrcholný post v Európskej komisii vyberal v primárkach.

Viacerí európski politici socialistického zmýšľania verejne vyjadrili sklamanie z toho, že európska ľavica stratila svoje prominentné postavenie. Dnes ich je na čele štátov a vlád členských krajín EÚ len veľmi málo. Na sneme sa zúčastnil len jeden z nich, grécky premiér Geoprge Papandreou. (Okrem toho vládnu socialisti v Portugalsku, Španielsku, Rakúsku a Slovinsku). Prominentní lídri opozície zo svojich krajín ako napríklad Francúzska Martine Aubry alebo Brit Ed Miliband neprišli napriek tomu, že ich mená figurovali na zozname účastníkov.

Naopak, európski konzervatívci sú tí, ktorí dnes v Európe zväčša udávajú tón. Medzi nimi vynikajú nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky  prezident Nicolas Sarkozy, predseda Európskej komisie José Manule Barroso a predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.

Zo stredo-ľavej perspektívy je alternatívou k súčasnému vývoju solidarita ako hlavná hodnota v spoločnosti pri adaptácii sa na post-krízovú realitu. Tvorba pracovných miest, sociálna inklúzia, prekonanie diskriminácie, prístup ku kvalitnému vzdelávaniu pre všetkých, zamestnanie a slušné odmeny by mali byť podľa eurosocialistov základné piliere takéhoto systému.

Medzi nástrojmi pre takýto program by mala figurovať 0,05 % transakčná daň, pričom príjmy z nej by mali ísť na boj proti chudobe a podporu zeleného rastu.

Ako kontrast k Paktu stability a rastu (ktorý stanovuje limity pre mieru deficitu a zadlženia krajín eurozóny) plánujú socialisti prísť s „Paktom zamestnanosti a sociálneho pokroku“. Socialistický pakt by mal namiesto striktnej fiškálnej disciplíny dávať do popredia tvorbu pracovných miest. Podľa predsedu PES-ky Poula Nyrup Rasmussena ide o to, opustiť konzervatívny prístup založený na treste a sankciách.

Inými navrhovanými krokmi sú vznik európskych dlhopisov, ktoré by posilnili solidárnu zložku EÚ rozpočtu a založenie Európskej agentúry pre dlhy, ktorá by pomáhala riešiť otázku zadlženosti.

Zastaviť populizmus

Čas, kedy veľa ľudí prichádza o pocit životných istôt je živnou pôdou pre nástup krajnej pravice, ktorá tvrdí, že má jednoduché odpovede na komplikované otázky, varovali delegáti PES. Bojovať proti populizmu, nacionalizmu a rasizmu krajnej pravice majú byť niektoré z top priorít európskej ľavice.

Rasmussen komentoval postup krajnej pravice v Európe slovami: „Je to veľmi znepokojujúci problém s predvídateľnými katastrofickými následkami. Na rozdiel od konzervatívcov a ich logiky „hrajme ich hru“, my hovoríme: konfrontácia áno, spolupráca nie. Na rozdiel od konzervatívnej stratégie strachu, my máme stratégiu nádeje“.

Maďarský líder socialistov Attila Mesterhazy sa nedávno vyjadril, že jeho strana zaujme voči tamojšej krajnej pravici – starne Jobbik – silné stanovisko. Kritizoval aj vládnuci Fidesz, ktorý podľa neho zvolil v mnohých otázkach rétoriku podobnú Jobbiku. Maďarsko sa 1. januára 2011 ujme rotujúceho predsedníctva EÚ.

„Na to, aby sme vyhrali sa socialisti a sociálni demokrati musia opäť priblížiť ľuďom v Európe, mimovládnym organizáciám a odborom – ľavica potrebuje ich podporu, a tak ako oni potrebujú podporu ľavice“, povedal Grzegorz Napieralski líder poľskej SLD (Aliancie sociálnej ľavice).