Eurovoľby: Brown bojuje o politické prežitie

Labouristi britského premiéra Gordona Browna dosiahli v európskych voľbách historicky najhorší výsledok. Odhliadnuc od získaných percent, za najväčšiu porážku sa tiež považuje vstup Britskej národnej strany do Európskeho parlamentu, ktorá získala dve kreslá. Jej poslanci boli zvolení v dvoch severoanglických regiónoch na úkor tradičného víťazstva labouristov.

Labouristi stratia v novom Európskom parlamente 5 kresiel. V porovnaní s minulými európskymi voľbami získali o 7 percent hlasov menej (15,3 percent hlasov). Naopak, o jedno kreslo si polepšia konzervatívci (28,6 percent hlasov), euroskeptická UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva – 17,4 percent hlasov) a liberáli (13,9 percent hlasov).

Politická pozícia britského premiéra sa v rámci jeho strany oslabuje. Kandidatúra labouristov v európskych voľbách bola okrem iného poznačená aj škandálom výdavkov politikov, Brown tiež musel reorganizovať svoju vládu po tom, čo šesť jeho ministrov podalo minulý týždeň demisiu.

Britský premiér ide o situácii diskutovať dnes (8.6.) večer s labouristickými poslancami britského parlamentu. Mnohí z nich premiéra už vyzvali, aby rezignoval. Naopak, jeho podporovatelia tvrdia, že rezignácia nič nevyrieši, lebo v strane neexistuje žiadny alternatívny líder.

Peter Mandelson, niekdajší európsky komisár v Barrosovej komisii a terajší britský minister pre obchod, vyzval rebelujúcich labouristov, aby zmiernili svoju kritiku voči premiérovi. Podľa neho takýto tón pozíciu strany a vlády „ešte zhoršuje“.

„Ak labouristickí poslanci a Gordon Brown nepochopia odkaz výsledkov [európskych volieb], skončili sme,“ hovorí John McDonnell, ľavicový labourista a premiérov kritik. Poukazuje, že labouristi získali v rámci celonárodného hlasovania najnižšiu podporu voličov od roku 1910. Dopĺňa: „Odkaz je jasný, potrebujeme kompletnú zmenu politického smerovania.“

Ak by premiér rezignoval, jeho pád by krajinu pravdepodobne priviedol k predčasným voľbám. Podľa prieskumov verejnej mienky by ich po 12 rokoch opäť vyhrala opozičná Konzervatívna strana.

EurActiv/Reuters