Eurovoľby: Informovanosť s účasťou nesúvisí

Väčšina nevoličov k urnám neprišla pretože nedôverujú  politike a politikom vo všeobecnosti, teda nie preto, že by im chýbali informácie o európskych inštitúciách ako často zaznievalo.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa realizoval týždeň po konaní volieb do Európskeho parlamentu v celej európskej dvadsaťsedmičke.

Informačnú kampaň k eurovoľbám – inštitucionálnu alebo politickú – zachytilo prekvapivo vysoké percento Európanov – až 67 %. Na Slovensku ju zaregistrovalo dokonca 82 % ľudí (tretí najlepší výsledok po Malte a Švédsku). Napriek tomu sme mali opätovne najnižšiu účasť.

Paradoxom je, že až polovica tých, čo v eurovoľbách nevolili, myšlienku zjednotenej Európy podporuje. Pocit spolupratričnosti k Európe teda neslúži ako mobilizačný faktor pre veľkú skupinu ľudí. Na druhej strane ale jedna tretina ľudí (až  33,5 %), ktorí s Európu necítia žiadne puto, v európskych voľbách volila.

Rozhodovanie koho voliť zriedkakedy pramení z európskych otázok – ktoré sú až štvrtým dôvodom v poradí – ale skôr z pocitu občianskej povinnosti a na druhom mieste z pocitu stotožnenia sa s politickou stranou.

Z tých, ktorí volia v národných voľbách, jedna tretina nevolila vo voľbách do Európskeho parlamentu. Tretina nevoličov sa rozhodla, že im eurovoľby za účasť nestoja až tesne pred dátumom ich konania – niekoľko dní, či dokonca vo volebný deň. To platí najviac z celej EÚ práve pre slovenských voličov – 27 % urobilo rozhodnutie nevoliť na poslednú chviľu.

Slovákov ani príliš nezaujíma, kto sú ich europoslanci. Súhlas s výrokom – Je pre mňa veľmi dôležité, ktorí kandidáti boli zvolení za poslancov Európskeho parlamentu v európskych voľbách– vyjadrilo 38 % opýtaných Slovákov.