Fidesz k euroľudovcom nepatrí, tvrdí Juncker

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Nová mediálna kampaň maďarskej vlády, ktorá útočí na predsedu Komisie Junckera a filantropa Sorosa ako na stúpencov nelegálnej migrácie vyvolala v Únii búrlivú reakciu.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na verejnom vystúpení v Stuttgarte nezvyčajne ostro komentoval novú mediálnu kampaň maďarskej vlády. Tá Junckera ukazuje na billboardoch spolu s americkým filantropom Georgeom Sorosom a slovami „Máte právo vedieť, čo Brusel chystá“. V Stuttgarte sa Juncker vyslovil za odchod Orbánovej strany Fidesz zo zoskupenia Európskej ľudovej strany (EPP). Orbána porovnával s francúzskou krajne pravicovou líderkou Marine Le Penovou.

„Proti lžiam toho veľa urobiť nemôžete,“ povedal Juncker. Spitzenkandidát ľudovcov Manfred Weber sa podľa Junckera bude sám seba pýtať, či práve tento hlas v EPP potrebuje.

V uplynulých mesiacoch silnejú hlasy volajúce po vylúčení Fideszu zo stredopravej EPP. Dôvodom je jeho antiimigračná rétorika a neustále útoky na právny štát a demokratické princípy.

Orbán chce viac maďarských detí. Kampaň do eurovolieb otvoril výzvou k ochrane „kresťanskej Európy“

Maďarský premiér Viktor Orbán mal v Budapešti každoročný prejav o stave krajiny. Voľby do Európskeho parlamentu nazval „historickou križovatkou“ a voličov vyzval k ochrane „kresťanských národov“ pred imigráciou.

Vrásky na čele predstaviteľom EPP robí sila Fideszu na domácej pôde, ktorá v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu sľubuje početnú delegáciu. Vylúčenie Orbána zo skupiny môže v ďalšom volebnom cykle viesť k ukončeniu dominancie EPP v Parlamente.

Juncker vyhlásil, že v rámci EPP je za Orbánovo vylúčenie. „V Európskom parlamente za mňa nehlasovali, takisto ako za mňa nehlasovala krajná pravica. Spomínam si na Marine Le Penovú, ktorá jasne povedala, že za mňa hlasovať nebude. Odpovedal som, že jej hlas nechcem. Existujú hlasy, ktoré jednoducho nechcete,“ povedal Juncker.

Billboardová kampaň

Tento týždeň Orbán spustil novú antiimigračnú kampaň, v ktorej z podpory nelegálnej migrácie obviňuje Junckera a Sorosa. Brusel to okamžite odmietol ako falošné správy“.

Podľa oficiálnej stránky maďarskej vlády na Facebooku bude kampaň obsahovať billboardy s usmievajúcim sa Sorosom a Junckerom nad nápisom „Máte právo vedieť, čo Brusel chystá“.

„Chcú schváliť povinné kvóty, oslabiť právo členských štátov na obranu svojich hraníc a uľahčiť imigráciu vízovým programom,“ píše sa ďalej na billboardoch.

Kampaň vyprovokovala prudkú reakciu prominentných európskych politikov vrátane predsedu EPP Josepha Daula. V sérií tweetov Daul odsúdil kampaň ako „klamlivú, zavádzajúcu a nepostavenú na faktoch“. Junckera označil za „pravého kresťanského demokrata a skutočného európskeho lídra, ktorý bojoval za solidaritu a prosperitu, z ktorej ťaží celá Únia vrátane Maďarska“.

Orbánovi pripomenul, že rozhodnutia v Bruseli sa prijímajú spoločne vládami členských štátov a Parlamentom, ktorý zahŕňa aj maďarských zástupcov.

Daulove tweety zdieľal aj Manfred Weber, ktorý EPP povedie v májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Prítomnosť Fideszu v EPP je dlhodobým predmetom kontroverzie. Členovia EPP sa však zatiaľ vyhli oficiálnym krokom, ktoré by mohli viesť k jeho vylúčeniu.

Predstavená kampaň nie je prvá tohto druhu. Na billboardoch v Maďarsku sme už videli nápisy ako „Zastavme Brusel“ alebo „Nedovoľme, aby sa nakoniec smial Soros“.

Amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa Orbán  označuje za „verejného nepriateľa“ pre údajné organizovanie nelegálnej migrácie.

Orbán je v rovnakom čase obviňovaní z šírenia antisemitizmu a klamstiev v rámci jeho kampaní proti Sorosovi.

Dotácie pre neziskovky a migračný fond

Cieľom Orbánových kampaní sa v posledných mesiacoch stala aj holandská europoslankyňa Judith Sargentiniová, ktorá minulý rok vypracovala kritickú správu o Maďarsku. Tá sa v septembri stala základom pre právne konanie Európskej únie proti Maďarsku. Ako „Sorosovho muža“ maďarské médiá označili aj spitzenkandidáta socialistov a demokratov Fransa Timmermansa.

„Brusel pokračuje v snahe podporovať nelegálnu migráciu,“ vyhlásil tento týždeň hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Právny štát v Maďarsku nezlyháva viac ako v iných členských štátoch Únie, tvrdí maďarská štátna tajomníčka

Súčasný Európsky parlament by už nemal prijímať rozhodnutia týkajúce sa migrácie, pretože nereprezentuje vôľu európskych občanov, tvrdí maďarská štátna tajomníčka pre vzťahy s Úniou Judit Vargová.

„Maďari majú právo o tom vedieť. To je dôvod, prečo bola zahájená informačná kampaň,“ pokračoval Kovács. Zároveň odmietol, že ide o súčasť kampane k voľbám do europarlamentu.

Plány Bruselu podľa Kovácsa zahŕňajú zvýšenie dotácií pre neziskové organizácie a vytvorenie špeciálneho migračného fondu.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas podobné plány odmieta a kampaň označil za falošnú.

„Maďarská kampaň prekračuje hranice uveriteľného,“ povedal Schinas. „Je šokujúce, keď takáto tragikomická kampaň siaha tak hlboko do verejného priestoru. Neexistuje žiadna konšpirácia. Maďari si zaslúžia fakty, nie fikciu,“ zakončil Schinas.